Emlékek doboza

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    A megvalósulás helyszíne

    Magyar Máltai Szeretetszolgálat 

    Gondviselés Háza- Baglyaskő Időskorúak Otthona

    3102 Salgótarján, Petőfi Sándor út 92-94.

    Intézményi filozófia

    Bizalom – A napi gondozás, ápolás, ellátás, szolgáltatás biztosításának bizalmi elvre épülése munkánk egyik fő feladata. A bizalom nagyon törékeny, megszerzése nehéz, csak folyamatos, következetes, megfelelő szakmai színvonalú munkával lehetséges.

    Biztonság – A biztonság lépcsőfokára csak az tud fellépni, aki a bizalmat már megszerezte, elnyerte. Ennek megtartásáért nap, mint nap tenni kell. A biztonság érzésének kialakulása az igénybevevő részéről alapvető fontosságú.

    Békesség – Békességet kötök önmagammal, a körülményeimmel, és azzal, hogy másokra vagyok utalva. Belátom, hogy segítségre van szükségem, és azt el is fogadom. Ha e három megvalósul, elmondhatjuk, hogy szociális intézményünk azt teszi, ami a feladata:

    Szolgálat – Küldetésünk középpontjában az ember szeretete, tisztelete, segítése, megbecsülése áll! Az intézmény a teljes körű ápolást a székhelyen 150, a Füleki úti telephelyen 74 férőhelyen biztosítja a gondozási szükséglettel rendelkező, de rendszeres fekvőbeteg gyógyintézeti kezelést nem igénylő, a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyek számára. A Petőfi úti székhelyen 80, a Füleki úti telephelyen 24, (összesen 104) férőhelyen intenzív gondozást, demens ellátást nyújtunk.

    Előzmények

    Már a demencia kezdeti tüneteinek jelentkezésekor hosszabb ideje zajlik az agy bizonyos területein az idegsejtek pusztulása, ami általában a rövid távú memóriazavar megjelenését feltételezi. A demens betegekkel való foglalkozásnál abból az alapfelvetésből indulunk ki, hogy a kognitív funkciók (észlelés, érzékelés, tanulás, emlékezet, beszéd, problémamegoldó képesség, absztrakció, logikai készség) jelentősen csökkentek. A személyközpontú gondozás, az én-támogató eljárások, a legjobb barát modell alkalmazása, mind olyan fontos alappillére a demens lakóinkkal való gondozásban, foglalkoztatásban, amelyek szem előtt tartva újabb és újabb kreatív és újszerű tevékenységek, innovatív, de gyakorlatias és praktikus, könnyen kivitelezhető és tovább fejleszthető, adaptálható módszerek kidolgozására serkent minket, a foglakoztatásban résztvevőket.

    Módszer, szükséglet

    Az emlékek doboza és a vele történő emlékmunka – a demenciával élő személyekkel való mindennapos munka során – abból a tapasztalatból született, hogy mennyire fontos az általuk megélt emlékek, történések, életesemények felidézése. Ez jókedvvel, jó érzéssel és nyugalom töltötte el ellátottjainkat. A rövid távú memória romlása viszont sok esetben nem felételezi a régmúltra és azok eseményeire való emlékezés hanyatlását. Sőt sokszor részletekbe menően sikerül felidézni bizonyos eseményeket, élethelyzeteket, általuk fontos személyeket, kedvelt tárgyakat és helyszíneket.

    A hajdani dolgokról való beszélgetés rendkívül hasznos, főleg, ha tárgyi emlékeket is társítunk hozzá, amelyek még inkább segítenek visszahozni a kedves emlékeket, és arra buzdítja az időskorúakat, hogy felidézzék életük különleges eseményeit.

    Az intézménybe kerülés, az új és idegen környezet kapcsán nő a frusztráció, ezért kiemelten fontos, hogy legyenek az időssel ismerős tárgyak, amelyek biztonságot nyújtanak számára.

    Az emlékek dobozának használata elősegíti a nyugalom megőrzését, illetve segít a tájékozódásban. Az emlékek dobozának tartalommal, fontos tárgyakkal, emlékkel való feltöltésében elengedhetetlen és kiemelt fontosságú a demenciával élő személyek hozzátartozója, aki ebben nekünk a legnagyobb segítséget nyújtja. Az emlékek összegyűjtésében, kincsvadászatban a hozzátartozót is motiválttá kell tenni abban, hogy rendelkezésre bocsátja azokat a jelentőséggel bíró tárgyakat, fényképeket amelyek belekerülnek a dobozba. A hozzátartozó lesz továbbá a kapocs az emlékek életre hívásában, fontos szerepük van a tárgyak jelentésének, fontosságának tisztázásában, amely a módszer eredményességét és sikerét garantálja.

    Az emlékek dobozának tartalma minden esetben különleges jelentéssel bír, és könnyen felismerhetőeknek kell, hogy legyen a lakónk számára. Ezek lehetnek fotók, oklevelek, kedves használati tárgyak, hobbival kapcsolatos eszközök, esetleg régi naptár, régi levél, bélyeg, pohár, érem vagy bármi, ami az adott személy számára örömteli értéket képvisel.

    Szükség van még egy személyre szóló cipős dobozra, amelybe ezek a tárgyak kerülnek.

    A módszert kipróbálva és használva, olyan pozitív eredmények, fejlődések következtek be lakóinknál, amelyek mérhetőek, dokumentálhatóak és kihatnak a mindennapi életükre is egyaránt. Sokkal nyugodtabbak lettek, az emlékek hatására megnyíltak, a kommunikációjuk sokat fejlődött, vagy éppen ezen módszer hatására a beszéd és kommunikáció beindult, adekvát síkra tudott terelődni. Fontos a hova tartozás érzésének újra megélése, a családi kapcsolatok, a családi gyökerek fontossága, és az alábbi kérdésekre ad megnyugtató válaszokat: ki vagyok én és kik vannak körülöttem, kik azok, akik részesei vagy részesei voltak az életemnek. A módszer egyéni és kiscsoportos formában is alkalmazható, illetve kibővíthető, fejleszthető. Mint például a tematikus emlék doboz, amely különböző életszakaszokhoz kacsolódik (gyermekkor, katonaság, család, munkahely, hobbi stb.).

    A módszer újszerűsége és egyedisége az ellátottakkal folyatott rendszeres szakmai munka és tapasztalatok sokszínűségében rejlik. Ezek arra inspirálják a foglalkoztató szakembereket, hogy újabb és újabb szempontok alapján tegyék személyközpontúvá a gondozást, minél jobban ismerjék meg a demenciával élő személy elakadásait, és biztonságos, megnyugtató teret és légkört teremtsen a demens személy mindennapjaiban.

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltatásával

    Január végi jelentési határidők

    Emlékeztetőül összefoglaltuk, hogy január 31-én milyen jelentési kötelezettségeink vannak.
    Részletek

    LÉPJ! – gyermekvédelmi otthonteremtési program

    Nyílt lakáspályázat gyermekvédelemből kikerült vagy kikerülő fiatalok részére
    Részletek