A fogyatékosságügyi tanácsadás módszertani útmutatója

A fogyatékosságügyi tanácsadók a kijelölt család- és gyermekjóléti központokban érhetőek elRészletes feladataikról tájékozódhatunk jelen módszertani útmutatóból.

A fogyatékosságügyi tanácsadó elsődleges feladata, hogy segítse az egyenlő esélyű hozzáférés megvalósulását.

A fogyatékosságügyi tanácsadó feladatait az Országos Fogyatékosságügyi Programban meghatározott alapelvek mentén végzi. A programban megfogalmazott alapelvek:

  • Prevenció,
  • Önrendelkezés,
  • Teljes és hatékony társadalmi részvétel,
  • Egyetemes tervezés,
  • Semmit rólunk nélkülünk,
  • Hátrányos megkülönböztetés tilalma, indokolt előnyben részesítés,
  •  Szubszidiaritás,
  • Ésszerű alkalmazkodás.

Információs adatbázis kiépítése

A fogyatékosságügyi tanácsadó felméri a szociális, egészségügyi, oktatási, munkaügyi szolgáltatásokat, felkutatja az életvitelt támogató eszközöket (AAK) kölcsönző, valamint az érdekvédelmi-támogató szervezeteket. A tanácsadó ismeri a hozzáférhető támogatásokat, segélyeket, rendelkezik az igényléshez szükséges nyomtatványokkal.

A célcsoport számára szolgáltatást nyújtó szervezetekkel, intézményekkel aktív kapcsolatot tart fenn, ezzel a tanácsadó naprakész információs bázist épít ki. Folyamatosan figyelemmel kíséri az új szolgáltatások bevezetését is.

A fogyatékosságügyi tanácsadó az általa kialakított kapcsolati háló aktív működtetője.

Személyes találkozások

A tanácsadó a fogyatékkal élő személy problémáját, helyzetét felméri, a körülményeknek, igényeknek megfelelő segítségnyújtást biztosít. A tanácsadás (pl. információnyújtás, tájékoztatás, ügyintézés, közvetítés, komplex segítő tevékenység stb.) lehet egyszeri vagy többszöri az igénybevevő szükségleteinek, igényeinek, illetve a feltárt problémának megfelelően.

A tanácsadó nem csak a fogyatékkal élő számára nyújt segítséget. A tanácsadót megkereshetik a fogyatékos személy családtagjai, hozzátartozói, valamint a fogyatékos személlyel kapcsolatba kerülő, segítő szervezetek is. A közös gondolkodás célja, hogy a fogyatékos személynek a legmegfelelőbb ellátást, szolgáltatást találják meg.

Szemléletformálás

A tanácsadó az általa végzett feladatokról tájékoztató előadásokat tart, szakmai megbeszélésen vesz részt, szemléletformáló, érzékenyítő csoportos foglalkozásokat szervez az igénybevevők, hozzátartozóik vagy szakemberek részére.

További információk a fogyatékosságügyi tanácsadásról:

  
Dokumentum Közzétéve Formátum Lehetőség
A fogyatékosságügyi tanácsadás módszertani útmutatója 2023.07.14 PDF Letöltés

A letölthető dokumentumaink kezeléséhez PDF formátum esetén az Adobe Acrobat Reader programot, míg DOCX/XLSX formátum esetén a Microsoft Office 2013-as, vagy annak frissebb verzióját ajánljuk.

Dokumentum betekintő

Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

Nyomtatás a böngésző szolgáltatásával

Gratulálunk Hajdu Mónikának az Idősekért Díj díjazottjának

Gratulálunk Hajdu Mónikának az Idősekért Díj díjazottjának Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a szociális munka napja alkalmából az ...
Részletek

Előadás-sorozat kamaszoknak és szüleiknek

Előadás-sorozat kamaszoknak és szüleiknek A Budapest X. és XX. kerületi KEF 2024. november-december hónapban négy alkalommal kamaszokat és szüleiket érintő ...
Részletek
Megszakítás