Sokszor megfigyelhető, hogy az állatok jelenléte elősegíti a verbális és nem verbális kommunikációt, különösen azoknál, akik esetleg nehézségekkel küzdenek ezen a területen. Az állatokkal való interakció számos pozitív hatást gyakorol az fizikai, érzelmi és szociális jóllétére.
Az állatasszisztált terápia olyan terápiás megközelítés, amelyben állatokat használnak az egyének vagy csoportok számára különböző pszichológiai vagy fizikai problémák kezelésében és a fejlesztés támogatásában. A foglalkozásokon jelen van egy speciális szakember, aki megfelelő tapasztalattal rendelkezik az állatokkal való terápiás tevékenységek irányításában. Az állatok kiválasztása és felkészítése során a biztonság mindig az elsődleges szempont. Kiválasztásuknál figyelembe kell venni, és természetesen meg kell felelniük az egészségügyi és higiéniai követelményeknek. Az állatok – általában kutyák, macskák, lovak, madarak vagy más háziállatok – úgy vesznek részt a terápiás folyamatban, hogy jelenlétükkel, a velük való foglalkozással segíthetnek terápiába bevont személyek szorongásának, depressziójának kezelésében, az érzelmi kiegyensúlyozatlanságuk megteremtésében. Elvárt magatartás és viselkedés az állatoktól a nyugalom, a feladatok pontos végrehajtása, és hogy stresszes helyzetekben ne reagáljon hevesen, agresszíven.
Ezt a terápiát különböző területeken alkalmazzák, például pszicho- és foglalkozásterápiában, gyógytornában, autizmus és más pszichológiai vagy fizikai problémákkal küzdő személyek terápiás folyamatában, rendkívül előnyös lehet bentlakásos otthonokban. Fontos azonban megjegyezni, hogy az állatasszisztált terápia csak egyes esetekben és bizonyos körülmények között alkalmazható, és mindig szakemberek vezetése mellett történik.
Az állatok sokat segíthetnek az egyén érzéseinek kifejezésében és megértésében, így elősegítve az érzelmi kiegyensúlyozottságot.
Érintés: A taktilis (tapintás, érintés) az érzelmeinkre erőteljes hatással vannak.
Fizikai aktivitás: A simogatás, sétáltatás mozgásra ösztönöz.
Memória és kognitív stimuláció: Az állatok gondozása és velük való interakció stimulálhatja az idős személyek memóriáját és kognitív képességeit.
Érzelmek kifejezése: Az idős lakók könnyebben kifejezhetik magukat és megoszthatják érzelmeiket az állatokkal való interakció során.
Stresszcsökkentés: Az állatokhoz kötődő pozitív érzelmek – mint a szeretet és az öröm – hozzájárulhatnak az általános stressz csökkentéséhez a relaxációhoz.
Társas kapcsolatok: A program serkenti a közösségi részvételt a társas kapcsolatokat. Az idős lakók közötti kommunikáció javulhat, amikor az állatok közvetítik a beszélgetések és az élmények alapját.
Érzelmi jóllét: Az állatok jelenléte és az állatokkal való interakció segít csökkenteni az egyedüllét érzését és növelni az érzelmi jóllétet. Az állatok viselkedésükkel hozzájárulnak a boldogság és öröm érzéseinek megerősítéséhez.
A Szeretetszolgálatnál 2023-ban 16 idősekkel vagy fogyatékos személyekkel foglalkozó nappali és bentlakásos ellátást nyújtó intézményünkbe látogattak rendszeresen állatok, elsősorban kutyák. Az intézmények képeiből és élménybeszámolóiból válogattunk.
Olyan lakók is aktívan és maguktól, noszogatás nélkül is megjelentek, részt vettek, akik amúgy nem sokat jönnek le a szobájukból, mert nehezen mozognak, nagy fájdalmakkal élik napjaikat, de a kutyákkal töltött idő alatt ez kicsit feledésbe merült. Az otthon lakói részt vettek egy leendő terápiás cica vizsgafelkészülésében is.
Ezek az alkalmak nemcsak mókáról, kacagásról, játékról vagy ügyességi feladatok elvégzésről szólnak, hanem – bújtatottan és rejtve – türelemről, kitartásról, együttérzésről, egymásra odafigyelésről, állatszeretetről, fegyelmezettségről, következetességről vagy bátorságról, kreativitásról is. Rengeteget tanulunk egymástól, egymásról és Kevinről. De mindezt úgy, hogy észre sem vesszük. Az Ünnepre készülve egy-egy karácsonyi történetet készítünk Kevinnel. Sok munka, de megéri, ha örömet tudunk vele szerezni.
Állatok közelsége, érzékenysége mindig kiválóan hat az érzelmi állapotokra és a kapcsolatteremtések kialakítására. Fogyatékosság minden típusa és foka megjelenik az ellátotti körünkben, de úgy tapasztaltuk, hogy azokra volt a legnagyobb hatással a foglalkozás, akik autisták, vagy egyéb állapot miatt nem tudnak beszélni.
Kibújni a csigaházból: Mariann volt az egyik olyan lakónk, akit első alkalommal nem lehetett rávenni arra, hogy részt vegyen a foglalkozáson. Második alkalommal, már távolról nézte a kutyát, majd bátorságot vett magán és a foglalkozás végén megsimogatta a kutyát. Harmadik alkalommal pedig már sétáltatni is merte.
A mindig morcos mogorva ember is ellágyul, tekintete kisimul… nagyon erős érzelmi töltődést okoz nekik ahogy a kutyus rájuk néz vagy hogy hozzáérhetnek, megsimogathatják.
A terápiás csoport tagjai számára a nehéznek tűnő feladatok elvégzése kellemes élménnyé válik, ha azt egy kutya segítségével, vagy annak jelenlétében kell megvalósítani. Pozitív élménnyel távoznak a foglalkozás végéről, szinte alig akarják hazaengedni a kutyákat.
Az idősek mindig nagy szeretettel fogadták, minden alkalommal lelkes résztvevőivé váltak az állatasszisztált foglalkozásoknak, legyen az csoportos vagy egyéni, szobán belüli program. Olykor a régi emlékek is előkerültek, beszélgettünk róla, hogy kinek milyen kis kedvence, kutyája volt, hogyan hívták.
Idős ellátottjaink játékos kedve határtalan, csak előcsalogatni nehéz. A kutyának ez sem okoz gondot. Sok játék szürke, kevésbé csábító önmagában, de mindjárt értelmet nyer a négylábú pajtásunkkal. Így történhetett, hogy a feladat szerint egy képzeletbeli vihar elől a kutyát az asztal alá menekítő Erzsi néni maga is boldogan bújt a rejtekhelyre és csak utólag kacarászott azon, hogy nem biztos, hogy ki is tud jönni.
A gyakorlatilag beszédképtelen néni összefüggő mondatokban ecsetelte a kutyának, hogy milyen szép állat, hogy ő mennyire örül, hogy a kutya eljött hozzá és hogy mennyire szereti. Úgy tűnt, mintha az ártatlan szempár és a puha bunda Panni néni rejtett tartalékait hívta volna elő.
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.