Az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárás előrejelzése alapján a központilag kiadott hőségriasztás fokozatai a következők:
Az előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet 1 napig meghaladja a 25°C-ot. A jelzés a Nemzeti Népegészségügyi Központ (a továbbiakban: NNK) belső információs rendszerét érinti.
Az előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet legalább 3 napig meghaladja a napi 25°C-ot. Az országos tisztifőorvos a regionális tisztifőorvosokon keresztül figyelmezteti az egészségügyi és szociális intézményeket, a mentőszolgálatot, az önkormányzatokat és a lakosságot, hogy az egészségünket érintő megelőző intézkedéseket tegye meg.
Az előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet legalább 3 napig meghaladja a 27°C-ot. Az NNK a II. fokozatnál megtett intézkedések megtételét ellenőrzi. Emellett az Országos Tisztifőorvos értesíti a Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottságot, kérve, hogy az esetlegesen szükségessé váló ágazati intézkedéseket koordinálja, illetve vizsgálja meg, hogy szükségesek-e további intézkedések a hőhullámok hatásainak kezelése érdekében. (pl. Vöröskód kiadása)
A magas hőmérséklet károsan befolyásolja egészségi állapotunkat; kiemelten veszélyes a hőség az idősekre, a gyermekekre és a fizikai munkát végzőkre. Ezért tartsuk be az NNK ajánlásait:
Árnyékban levegőztessük, kerüljük a 11-15 óra közötti kint tartózkodást, szabadtéri programokat!
Védekezzünk az erős UV sugárzás ellen!
Használjunk bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet! Viseljünk természetes anyagokból készült, világos, könnyű, bő ruhát! Védjük fejünket, arcunkat széles karimájú kalappal, sapkával, hordjunk UV szűrős napszemüveget!
Nappal (már kora reggeltől) sötétítsünk be, árnyékoljunk! Éjszaka szellőztessünk!
Kapcsoljuk ki a felesleges hőforrásokat, elektromos fogyasztókat!
Hűtsük környezetünket!
Fontos tudni, hogy ha ventilátorral hűtünk, ne feledjünk több folyadékot fogyasztani, mert a ventilátorok kiszárítanak, és beltérben 35°C feletti hőmérséklet felett már kifejezetten veszélyes, mert csak a forró levegőt keveri!
A légkondicionálókat csak tisztítás után kapcsoljuk be, ügyelünk arra, hogy 6-8°C-kal ne legyen nagyobb a különbség a külső és a belső hőmérséklet között.
A lakótér/csoportszoba közelében lévő betonfelületeket locsolással hűtsük!
A homokozókat naponkénti ásással való felfrissítéssel, locsolással és természetes vagy mesterséges árnyékolásuk megoldásával védeni kell a felmelegedés ellen.
Zuhanyozzunk langyos vízzel, naponta akár többször is!
Jót tesz a nedves törölköző, vizes borogatás is!
Figyelem! A zuhanyzás időseknél növelheti az elesés veszélyét.
Rendszeres és bőséges folyadékpótlás szükséges rendszeres, többszöri kínálással!
Fogyasszunk vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, jót tesz a paradicsomlé, az aludttej, a kefir, a joghurt és a levesek! Ne fogyasszunk kávét, alkoholos italt, cukros, illetve szénsavas üdítőt!
Fokozottabb figyelemmel kell lenni az étrend összeállítására
(Pl. nyári zöldfőzelékek burgonyasűrítéssel, zsírszegény feltétek, napi friss, hűtött gyümölcsök adása…)
Fontos az ásványi sók pótlása. A koffeinnek (pl. kávé, kóla, energia italok) vízhajtó hatása van!
A krónikus betegségben szenvedők és akik gyógyszert szednek, kérdezzék meg a kezelőorvost, hogyan befolyásolja a gyógyszer a hőszabályozást és a folyadékegyensúlyt!
Bizonyos gyógyszerek szedése közben napsugárzás hatására a napfénynek kitett bőrterületeken fényérzékenységi reakciók léphetnek fel. Egyes gyógyszerek fokozzák a meleg hatását vagy a kiszáradást. A rendkívüli hőség a gyógyszerek tárolásával, szedésével összefüggésben is körültekintést igényel.
Házi segítségnyújtás gondozottjait a hőségriasztás idején naponta keressük meg!
Ilyenkor a szokásostól eltérő segítségnyújtásra is szükség lehet (bevásárlás, gyógyszer-kiváltás).
Hívjuk fel a veszélyre az ellátottaink figyelmét!
Ismerjük meg és figyeljük a napszúrás, hőkimerülés, hőguta figyelmeztető jeleit, (Figyelmetlenség, zavartság, reakcióidő csökkenése, szapora pulzus, bőrpír, bőrkiütés, fejfájás, szédülés, hányinger, verejtékezés megszűnése…) Gyakrabban végezzünk hőmérőzést! A hőguta azonnali kórházi ellátást igényel!
A nagy melegben napközben kerüljük a megerőltető sportot, fizikai munkát!
Ha elkerülhetetlen, csak a kora reggeli órákban végezzük ezeket. A munkaidő-beosztást alakítsuk úgy, hogy a munkatársaknak legyen lehetősége a gyakoribb pihenésre, felfrissülésre. Biztosítsunk védőitalt!
NNK információk és tanácsok hőségriasztás idején
„Hogyan enyhítsük a nyári hőséghullámok hatásait” – Nemzeti Népegészségügyi Központ 2022.01.10.
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.