Akikre büszkék vagyunk: Horváth Ádám

Szent Kristóf a Gyermekekért díjjal ismerték el a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nevelőszülői hálózat szakmai munkatársa, Horváth Ádám munkáját. A Belügyminisztériumban tartott ünnepségen Fülöp Attila, gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár elmondta, hogy az elismeréseket azok kapják, akik arra teszik fel az életük egy részét, hogy nehéz, hátrányos helyzetben lévő, sok traumán átesett gyerekek életében vállaljanak szerepet. A Szent Kristóf a Gyermekekért díjjal azoknak a szakembereknek az áldozatos munkáját köszönik meg, akik szakmai és emberi szempontból is kiemelkedő munkát végeznek a gyerekek és a hátrányos helyzetű fiatalok nevelésében.

Horváth Ádám eddigi szakmai pályafutása során mindvégig a gyermekvédelemi területhez közel dolgozott. Kezdetben gyermekjóléti szolgálatban volt családgondozó, majd egy budapesti kerület gyermekjóléti központjában vállalt vezetői feladatokat. Ezt követően a közigazgatásban próbálta ki magát, ahol az engedélyezési, ellenőrzési eljárások során is megmaradt a gyermekek, és az ellátásukért felelős személyek szakmai támogatását végző szakmai szemlélete. 

Ezt követően került a Máltai Gondviselés Háza Nevelőszülői Hálózat élére, ahol nemcsak a rá bízott gyermekek életét próbálta meg nap, mint nap jobbá tenni, hanem a vele dolgozó kollégák és nevelőszülők helyzetét is folyamatosan figyelemmel kísérte, támogatta. Munkája során mindvégig a gyermekek érdekeit tartotta szem előtt, aminek érdekében saját maga és kollégái fejlesztése mellett, több sikeres képzést szervezett leendő és már képzett nevelőszülőknek, mely során a gyermekek ellátásának fontossága és szabályszerűsége mellett ennek szépségét is igyekszik minden alkalommal megmutatni, melyet az is segít, hogy három gyermek édesapja.

Máltai MódszertanMit gondolsz, miért Te részesültél a kitüntetésben?

Horváth Ádám:

Nem könnyű kérdés, hisz egyrészt sok olyan szakembert ismerek, akik szintén megkaphatnák ezt az elismerést, másrészt magamat dicsérni, hogy milyen ügyes vagyok, nem az én stílusom.

18 éve dolgozom a gyermekvédelemben. Voltam családgondozó gyermekjóléti szolgálatnál, voltam szakmai vezető gyermekjóléti központban, dolgoztam az államigazgatás területén és aztán nevelőszülői hálózat vezetőjeként. Ha visszagondolok a különböző helyek sikereire, kudarcaira, egyértelmű, hogy akkor tudtam sikeres lenni, amikor a főnököm, főnökeimtől bizalmat, – hogy kicsit patetikus legyek – szeretetet kaptam a munkámhoz és a többi munkatársammal is hasonló módon, kölcsönösen segítve a másikat a tudott, kimondott cél érdekében dolgoztunk.

A munkámhoz mindig is úgy álltam, hogy nem csak kiosztottam a feladatot, hanem végig gondolva a folyamatot, azt is kerestem, hogy nekem hol, melyik részében van teendőm. Motor, kerék, vagy ütköző szerepem van ebben?

Mikor biztossá vált, hogy megkapom a díjat, megírtam a pátyi, közvetlen kollégáimnak és megköszöntem nekik is a támogatásukat, hiszen nélkülük nem érhettem volna el ezt. A válaszaik alapján ők is érezték ezt a csapatmunkát.

Hogy miért most? Ebben – azt gondolom – szerepe van az új pozíciómnak, új feladatomnak is. A munkámhoz szükséges támogatást, az elismerésüket eddig is többször éreztem, az, hogy kaptam egy új feladatot, az is ennek köszönhető. Ez a díj számomra az elismerés, hogy van látható nyoma a munkámnak, de egy motiváció is a következő 20 évre. Köszönöm nekik is ezúton is!

Máltai Módszertan: Mitől más a mi, Máltai nevelőszülői hálózatunk, mint a többi?

Horváth Ádám:

A Máltai Családok Háza Nevelőszülői Hálózatot többen úgy is hívják, hogy az örökbefogadó nevelőszülői hálózat. Minden helyzetben azt nézzük, hogy mi a gyerek érdeke. Nem a gyermekvédelmi rendszernek szeretnénk megfelelni, nem szeretnénk fölöslegesen haza vagy örökbe adni egy gyereket olyan helyzetben, amiről tudjuk, nem jó neki. Mostanában néhány esetben amiatt kellett érvelnünk, hogy testvérek ne egy helyen nevelkedjenek. Mert azt láttuk, hogy ez a gyerekek érdeke.

Idén ezért is két nagy konfliktussal kezdtük az évet. A leveleinkre válaszul fel is hívtak bennünket az érintettek, hogy mit gondolunk, az egyik nevelőszülőnek meg is ígérték, hogy elviszik onnan a gyermeket. Semmi nem történt. A levelekben a tényeket és a saját következtetéseinket írtuk le. Nem az érzelmeink, a rendszer kiszolgálásának a vágya vezetett bennünket.  Kényelmetlen, de ez a gyerek érdeke. Már sok fórumon elmondtam, hogy 1997-ben a gyermekek védelméről szóló törvényt fogadtak el, nem más, a gyermekvédelmi rendszerben dolgozó személyek kényelmét kell figyelembe vegyük. Ezekben az esetekben is kellemetlen volt a konfliktust felvállalni. Nehezebb azt az utat követni, ami a gyerek érdeke, de ez a feladatunk.Amiért különlegesek vagyunk még, hogy ez egy CSAPAT. Vannak vitáink, volt, hogy jól jött egy hétvége, hogy nem láttuk egymást, de a célt mindenki tudja, mindenki ezt vallja, ebben nem volt és nincs is vita közöttünk.

Máltai Módszertan: Magyarországon 23 ezer olyan gyermek van, akiknek nem adatott meg, hogy vér szerinti szüleivel legyen és velük nevelkedjen. Többségük, 16 ezer gyerek nevelőszülőnél él, a többiekről intézményi keretek között gondoskodnak. Milyen sikerekkel találkoztál a munkád során?

Horváth Ádám:

2017-ben két nevelőszülőnk, Weeber Tiborné és Szűcs Edit a Kézenfogva Alapítvány által kiírt év nevelőszülője díjat elnyerték. Három díjazott van egy évben. 2020-ban az EMMI által kiírt Szent Anna-díjat Papp Kálmánné nevelőszülőnk kapta meg másik két nevelőszülő mellett.

Ők a jól látható sikert elérők. Nem olyan látványos, de nekünk sikert jelent, ha egy állandóan szökdöső gyermek számára olyan nevelőszülőt találunk, ahol egy kicsit meg is pihen.

Siker, hogy bár nem hirdetjük, hogy indul nevelőszülői képzésünk, mindig telt ház van, a legutóbbi 2 alkalommal két csoportot is kellett indítsunk.

Siker lehet egy hazagondozás, vagy egy örökbefogadás, ha az a gyermek érdeke.

Siker, hogy a nevelőszülőink nem adják fel a nehézségek ellenére sem a küzdelmüket, amivel a hivatásuk jár. Ebben szerepe van a kiválasztási folyamatunknak és a segítő hozzáállásnak is.

Siker, hogy a legtöbb gyereknek, amikor elhagyják fiatal felnőttként a nevelőszülői házat, valamilyen végzettségük van, így nem szorulnak segélyekre.

Ádám 2022. októberétől a nevelőszülői hálózatot működtető Magyar Máltai Szeretetszolgálat Családok Háza Integrált Intézmény vezetését átadta Szombathelyi Laurának, és a KMR szakterületi vezetőjeként segíti a Közép-Magyarországi Régió gyermekjóléti intézményeit.

Gratulálunk, és további eredményes munkát kívánunk!

Mielőtt a hírt megosztaná, kérjük tekintse át az Országos Módszertani Munkacsoport közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

Nyomtatás a böngésző szolgáltátásával

Pályázat a támogatott lakhatás férőhelyek kialakítására

Pályázni lehet a fővárosban támogatott lakhatás férőhelyek létrehozása
Részletek

Befogadható kapacitások 2024. szeptemberében

A SZÁP-on megjelent a közlemény a 2024. szeptember havi befogadható kapacitásokól
Részletek
Megszakítás