Minden szakember számára ismert, hogy az ellátott, a család és az intézmény között kialakuló kapcsolatrendszerben meghatározó időszak az intézményi elhelyezés előtti időszak és az azt követő első három hónap. A nem szakszerűen támogatott folyamat könnyen az idős ember állapot rosszabbodásához vezethet, melynek elkerülésére hívjuk fel írásunkban a figyelmet. Ezért érezzük hiánypótlónak szakmai anyagunkat, melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Közép – Magyarországi Régiója által működtetett Budapesti Szociális Szakmatámogatási Hálózat (BUSZSZH) Idősotthonok munkacsoport kollégái készítettek azért, hogy a téma kapcsán felszínre kerülő szakmai dilemmákra keressenek megoldásokat, válaszokat.
Szakmai anyagunkban elsősorban tapasztalati tudásunk, szakmai gyakorlatunk alapján kívánunk iránymutatást adni a gyakorló szakembereknek az ellátottak intézményi beköltözési folyamatának kihívásaira. Az elmúlt években nagy előrelépés történt az idősellátás, kiemelten a demenciával élő idősek gondozása – ápolása területén. Számos jó kezdeményezés van, mint például az önsegítő csoportok, az Alzheimer Café, számtalan kutatás, tanulmány, online oldalak stb. születtek. Ugyanakkor a beköltözési krízis komplex folyamatáról szakirodalom – mentálhigiénés, ápolási – gondozási megközelítéssel – tudomásunk szerint nem áll a szakma rendelkezésére. Ezt a hiátust igyekeztünk pótolni a szakmai ajánlásunkkal.
Az írásban hangsúlyosan jelenítjük meg, hogy az intézményi jogviszony létesítésének következményeként sok esetben a beköltözéssel járó pszichés terhelés, az ismeretlentől való félelem, a megváltozott környezet által generált mentális változásokkal állunk szemben. Mindennek prevenciójához kiemelten fontos ennek felismerése, megfelelő válasz adása a mentálhigiénés ellátás, gondozás – alapápolás területén.
Szakmai anyagunk vezérfonala:
„Úgy bánjatok az emberekkel, ahogy akarjátok, hogy veletek is bánjanak.” (Lk. 6,31.)
A kiadvány megjelenését és a BUSZSZH programjainak megvalósulását, a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet támogatta, a „Területi szakmatámogatási rendszer létrehozása, szakmatámogatási feladatok ellátása- 2021” (TSZR2021) pályázat keretében.
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.