A fogyatékosságügyi tanácsadók a kijelölt család- és gyermekjóléti központokban érhetőek el. Részletes feladataikról tájékozódhatunk jelen módszertani útmutatóból.
A fogyatékosságügyi tanácsadó elsődleges feladata, hogy segítse az egyenlő esélyű hozzáférés megvalósulását.
A fogyatékosságügyi tanácsadó feladatait az Országos Fogyatékosságügyi Programban meghatározott alapelvek mentén végzi. A programban megfogalmazott alapelvek:
A fogyatékosságügyi tanácsadó felméri a szociális, egészségügyi, oktatási, munkaügyi szolgáltatásokat, felkutatja az életvitelt támogató eszközöket (AAK) kölcsönző, valamint az érdekvédelmi-támogató szervezeteket. A tanácsadó ismeri a hozzáférhető támogatásokat, segélyeket, rendelkezik az igényléshez szükséges nyomtatványokkal.
A célcsoport számára szolgáltatást nyújtó szervezetekkel, intézményekkel aktív kapcsolatot tart fenn, ezzel a tanácsadó naprakész információs bázist épít ki. Folyamatosan figyelemmel kíséri az új szolgáltatások bevezetését is.
A fogyatékosságügyi tanácsadó az általa kialakított kapcsolati háló aktív működtetője.
A tanácsadó a fogyatékkal élő személy problémáját, helyzetét felméri, a körülményeknek, igényeknek megfelelő segítségnyújtást biztosít. A tanácsadás (pl. információnyújtás, tájékoztatás, ügyintézés, közvetítés, komplex segítő tevékenység stb.) lehet egyszeri vagy többszöri az igénybevevő szükségleteinek, igényeinek, illetve a feltárt problémának megfelelően.
A tanácsadó nem csak a fogyatékkal élő számára nyújt segítséget. A tanácsadót megkereshetik a fogyatékos személy családtagjai, hozzátartozói, valamint a fogyatékos személlyel kapcsolatba kerülő, segítő szervezetek is. A közös gondolkodás célja, hogy a fogyatékos személynek a legmegfelelőbb ellátást, szolgáltatást találják meg.
A tanácsadó az általa végzett feladatokról tájékoztató előadásokat tart, szakmai megbeszélésen vesz részt, szemléletformáló, érzékenyítő csoportos foglalkozásokat szervez az igénybevevők, hozzátartozóik vagy szakemberek részére.
Dokumentum | Közzétéve | Formátum | Lehetőség |
---|---|---|---|
A fogyatékosságügyi tanácsadás módszertani útmutatója | 2023.07.14 | Letöltés |
A letölthető dokumentumaink kezeléséhez PDF formátum esetén az Adobe Acrobat Reader programot, míg DOCX/XLSX formátum esetén a Microsoft Office 2013-as, vagy annak frissebb verzióját ajánljuk.
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.