2025. április 9-én került sor az Országos Gesztortalálkozóra Budapesten, a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) szervezésében. A rendezvényen bemutatkoztak Magyarország területi szakmatámogatási rendszerei, valamint egyházi módszertani központok, köztük a Máltai Módszertan is.
A találkozó ünnepélyes megnyitóját Fülöp Attila, gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár tartotta. Beszédében hangsúlyozta: a Területi Szakmatámogatási Rendszerek (TSZR) az elmúlt három évben nemcsak megalapozó, hanem jövőépítő szereplőivé váltak a magyar szociálpolitikai térnek.
A délelőtt folyamán minden vármegyei konzorcium 10 perces bemutatkozással élt. A beszámolókból egyértelműen kirajzolódott: a TSZR-ek működése mára elengedhetetlenné vált a szociális ellátórendszer erősítésében.
A TSZR-ek üzeneteiből világosan kirajzolódott a szakmán belüli és a szakmaközi együttműködések fontossága, a közös gondolkodás és a tudásmegosztás erejét emelték ki, ahol megjelent a rugalmasság és a sokszínűség. A TSZR-ek nemcsak jelen vannak, hanem már valódi változást indítottak el a szociális ellátórendszerben — ahogy az egyik gesztor fogalmazott: „a magok kikeltek és szárba szökkentek”.
Délután az egyházi módszertani központok mutatták be új kezdeményezéseiket. A Katolikus Szeretetszolgálat „Színek és sorsok” című kisfilmje, a Baptista Egyház etikai fókuszú képzései, az Evangélikus Egyház demens ellátási modellje mind azt mutatták: a hivatástudat és szakmai innováció kéz a kézben jár.
A Máltai Módszertan bemutatkozóját Madár Csaba, módszertani vezető tartotta. Beszámolt a Máltai Módszertan elmúlt három évének eredményeiről, és jövőbeli terveinkről. A stratégiai terveink megalapozzák munkánkat, a megvalósult projektek (kiadványaink, módszertani anyagaink, valamint a folyamatosan frissülő honlapunk) pedig alátámasztják jelenlétünket a Szeretetszolgálatnál. Terveink közül – többek között – kiemelte a fogyatékos ellátásban indított kezdeményezéseinket (pl. életminőség vizsgálat), és a dokumentáció digitalizálását érintő programunkat.
Dr. Andráczi-Tóth Veronika főosztályvezető a 2025-ös év kiemelt szakmai feladatait ismertette. A következő évben a minisztérium az országos munkacsoportoktól várja az alábbiak kidolgozását:
Kun Gábor (NSZI, Módszertani Igazgatóság) az elmúlt év tapasztalatait összegezte, míg Daczi Péter (NSZI, Pályázati Igazgatóság) a TSZR-ek pályázati működésének főbb irányait vázolta fel.
A konferencia zárásaként dr. Zsilinszky László helyettes államtitkár megerősítette: a TSZR-ek munkája dinamizmust és impulzust ad a szociális szférának. A találkozó a közös gondolkodás, a szakmai szövetségek és a jövőbe vetett hit jegyében zárult.
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.