A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Hajléktalan személyek részére nyújtott szolgáltatásainak Munkaközösségei 2025. március 19-én közös szakmai napot tartottak Budapesten, az Országos Központban. A rendezvényen 43 szakember vett részt, ami önmagában is jelzi: az agresszió kérdésköre mindennapos valóság a szociális munka területén, és közös gondolkodást kíván.
A találkozót Szaller Péter nyitotta azzal a gonolattal, hogy valódi segítségnyújtás csak akkor történhet, ha a segítők tisztában vannak saját érzéseikkel, és képesek az ellátottak érzelmi állapotaihoz kapcsolódni. Dr. Hurtony Alexandra Kitti előadásában az agresszió természetes eredetéről és annak szakmai, illetve jogi kezeléséről beszélt.
Koncz Hédy előadása az érzelmi tudatosság és önszabályozás jelentőségére világított rá, és bemutatásra került egy viselkedésszabályozó módszer is. Madár Csaba intézményi szinten tárgyalta a bántalmazás megelőzésének lehetőségeit: a Magatartási Kódex, a világos protokollok és a helyzetek tudatos kezelése mind hozzájárulnak a biztonságos működéshez.
A délutáni kerekasztal-beszélgetés középpontjában a biztonsági őrök jelenlétének szerepe állt. Egy biztonsági őr bevonásával, és Szaller Péter és Papp Adrienn munkaközösség-vezetők facilitálásával arról folyt eszmecsere, hogyan segítheti a biztonsági személyzet a szociális munkát, miközben megőrzi saját szerephatárait, és nem vált ki bizalmatlanságot az ellátottakból.
A napot Szakmáry András zárta, aki egy választható kommunikációs képzési lehetőséget mutatott be, amely segíti a segítőket a konfliktusok biztonságos és hatékony kezelésében.
A szakmai találkozó elérte célját, hiszen a résztvevők gyakorlati tudással, új nézőpontokkal tértek vissza munkájukhoz. Mert az agresszió nem rendkívüli helyzet – hanem a terepen dolgozók valósága. És erre a valóságra felkészült, érzékeny és tudatos válaszokat kell adnunk.
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.