Kihívások és szakmai válaszok a demenciagondozás területén

Az Alzheimer világhónapban a Máltai Módszertan által rendezett szakmai napon demencia területén dolgozó szakemberek friss kutatási eredményekkel, gondozási módszerekkel és jó gyakorlatokkal gazdagodtak. demenciával kapcsolatos naprakész tudás egyre fontosabb az idősellátásban, mivel a demográfiai változások növekvő igényeket támasztanak.

Madár Csaba, a Módszertani Munkacsoport vezetője, nyitóbeszédében kiemelte, hogy a Máltai idősellátás központi értékei az innováció és az emberközpontúság. Az idősödő népesség és a demenciával élők számának növekedése miatt egyre nagyobb szükség van új gondozási módszerekre, mind az intézményi, mind az otthoni ápolás területén.

Monostori Judit a demográfiai és egyéni idősödés különbségeit tárgyalta, hangsúlyozva, hogy a közgondolkodás gyakran válságnarratívát alkalmaz, figyelmen kívül hagyva a várható élettartam növekedését.

Prof. Dr. Kamondi Anita, az Országos Mentális Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet kutatója, az Alzheimer-kór diagnózisának és kezelésének legújabb fejleményeit mutatta be. Bár a betegség gyógyíthatatlan, a korai diagnózis lehetőséget adhat a tünetek gyógyszeres kezelés általi késleltetésére.

Dallos Rita szociálgerontológus előadásában nemzetközi és hazai kezdeményezéseket mutatott be, amelyek célja a demenciával kapcsolatos tudás bővítése, nem csak a szakemberek, hanem az érintett családtagok és gondozók körében is. Felhívta a figyelmet, hogy a demencia tünetei bár általánosak, a kultúrák közötti megközelítések eltérőek lehetnek.

Koncz Hédy, a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa az érzékstimuláció alkalmazásáról tartott előadást a demensgondozásban. Kiemelte, hogy az agysorvadás miatt a demens betegek állapota fokozatosan romlik, azonban a meglévő képességek stimulálása révén ez a folyamat késleltethető.

A konferencia záróelőadását Madár Csaba, a Máltai Szeretetszolgálat Módszertani Munkacsoportjának vezetője tartotta, ahol a demenciagondozás jövőbeli kihívásairól és megoldási lehetőségeiről beszélt. A Máltai intézményekben folytatott demenciafelmérés eredményei alapján kidolgozott továbbképzési programok is azt a célt szolgálják, hogy a gondozók naprakész ismeretekkel rendelkezzenek a demencia kezelésében.

A szakemberek egyetértettek abban, hogy a demencia kezelésében elengedhetetlen a modern diagnosztikai módszerek alkalmazása, valamint a közvélemény edukálása. A Máltai Szeretetszolgálat folytatja az innovatív megoldások keresését, hogy javítsa a demenciával élők életminőségét és támogatását.

Az előadásokról részletesebb beszámoló olvasható a maltai.hu oldalon.

Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

Nyomtatás a böngésző szolgáltatásával

Gratulálunk Hajdu Mónikának az Idősekért Díj díjazottjának

Gratulálunk Hajdu Mónikának az Idősekért Díj díjazottjának Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a szociális munka napja alkalmából az ...
Részletek

Előadás-sorozat kamaszoknak és szüleiknek

Előadás-sorozat kamaszoknak és szüleiknek A Budapest X. és XX. kerületi KEF 2024. november-december hónapban négy alkalommal kamaszokat és szüleiket érintő ...
Részletek
Megszakítás