Kontakt tánc

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    A megvalósulás helyszíne

    Magyar Máltai Szeretetszolgálat 

    Gondviselés Háza-Liget Otthon Szolnok

    5000 Szolnok, Liget utca 27.

    Az intézmény bemutatása

    Az intézmény 1991-ben alakult 40 fő engedélyezett létszámmal. Önálló életvitelre nem, vagy csak részben képes, illetve otthonukban már nem gondozható, ezért teljeskörű ellátást igénylő, fogyatékossággal élő személyek teljeskörű ellátása történik. Az ápolási, gondozási feladatokon túl, a mentális gondozás, a foglalkoztatás, a szabadidő hasznos eltöltésére helyi és külső programok szervezése kiemelt küldetése az intézménynek. Fejlesztő és rehabilitációs foglalkoztatás keretében napi 4 órában dolgoznak az otthon lakói. A lakók aktívan bekapcsolódnak a Magyar Speciális Olimpia Szövetség és a Magyar Speciális Művészeti Műhely Egyesület tevékenységébe.

    Előzmények, szükségesség

    A kontakt tánc – más néven kontakt improvizáció vagy kontakt improvizációs tánc – egy modern táncstílus, amely a mozgás és a testkapcsolatok különleges fajtáját fejleszti. Az alapötlet az, hogy a táncosok közvetlen testi kapcsolatot teremtenek egymással, és azáltal kommunikálnak, hogy érintik egymást. Ezen a módon a mozgás és az érintés új dimenzióját hozza létre a táncban.

    Kontakt tánc fogyatékkal élő emberek számára:

    • Inkluzivitás: A kontakt táncot gyakran fejlesztik ki és alkalmazzák a fogyatékkal élő emberekkel való inkluzív táncok területén. Így a különböző képességű táncosok együtt vesznek részt ugyanabban a táncban, és kapcsolatot teremtenek egymással
    • Testérzékelés és mozgás: A kontakt tánc nagy hangsúlyt fektet a testérzékelésre és a testmozgásra. A fogyatékkal élő emberek felfedezhetik saját testük képességeit és határaikat, és a saját tempójukban és képességeiknek megfelelően fejlődjenek.
    • Kommunikáció és kapcsolat: A kontakt tánc különösen erős közösséget és kapcsolatokat teremthet. Ez lehetőséget nyújt a fogyatékkal élő emberek számára arra, hogy másokkal kapcsolatba lépjenek, kommunikáljanak és kifejezzék magukat a mozgás révén.
    • Testi kifejezőkészség: A kontakt tánc lehetővé teszi a fogyatékkal élő emberek számára, hogy testi kifejezőkészségüket fejlesszék, és kreatívan fejezzék ki magukat a mozgás segítségével. Ez segít abban, hogy önbizalmuk és önbecsülésük növekedjen.
    • Testi érintés és biztonság: A kontakt táncnak az érintésre épülő jellege segíthet a fogyatékkal élő embereknek abban, hogy jobban megértik és irányítják a testüket. Emellett a testi érintés egyfajta biztonságot és támogatást is jelenthet a táncosoknak.
    • Rugalmasság és alkalmazkodás: A kontakt tánc során a fogyatékkal élő emberek alkalmazkodnak saját és partnereik egyedi szükségleteihez és képességeihez. Ez személyre szabott lehet és rugalmasságot biztosít a táncolók számára.
    • Művészi kifejezés: A kontakt tánc egyfajta művészi kifejezőeszköz is lehet, melyben kreatív módon fejezhetik ki magukat a mozgás és az érintés révén.

    Fontos megjegyezni, hogy a kontakt tánc alkalmazása és fejlesztése különböző módon történhet, attól függően, hogy milyen fogyatékossággal élő emberek vesznek részt benne, és milyen céljai vannak a táncnak. Mindenesetre a kontakt tánc lehetőséget nyújthat a fogyatékkal élő emberek számára a testi kifejezőkészség fejlesztésére és a közösségi részvételre.

    A mozgásfejlesztés jelenlegi megvalósulása

    Jelenleg mindennap csoportos foglalkozást tartunk, ami keretezi a napunkat is. A reggeli nyitókör (Ki, hogy van, aktualitások stb.) után a mozgásos foglalkozás következik. Ez lehet szabadban töltött, vagy az épületen belül megtartott, időjárástól függően. A foglalkozás időtartama egy óra hosszúságú. A kliensekkel közösen alkalmassá tesszük a környezetet a tornára, előkészítjük a szükséges eszközöket. Eleinte közösen, egy nagy csoportban folyt a tevékenység, jelenleg, a megfigyeléseink mentén már a kognitív képesség és mozgásállapot szerint csoportbontásban bonyolítjuk.

    A foglalkozásokat heti tervben készítjük elő, így a kollégáknak is kiszámítható, kinek kell készülnie az adott foglalkozásra.

    A napi rendszeres mozgás elsajátítására tudatosan figyelünk. Egyéni igényekre is fókuszálunk, eztmegalapozta az egyéni felmérés. Figyelemmel kísérjük a változást, a fejlődést.

    A fejlesztési folyamat kapcsán kiemelt fontosságúnak tartjuk a kollégák bevonását, az együtt gondolkodást, és hogy olyan gyakorlat alakuljon ki, mely kivitelezhető, hosszú távon fenntartható állandó gyógypedagógusi jelenlét nélkül is.

    Módszer

    A koreográfia felépítése során fontos a táncban részt vevő személy mozgássérülésének ismerete. A tánc során az egészséges testrész, mozgástartomány mozgásfunkciójának mértékére kell támaszkodni. A megtanulandó koreográfiát apróbb lépésekre célszerű bontani annak érdekében, hogy a bevont személy minél jobban részt tudjon venni a táncban. Ezek után következik az egyes elemek együttes tanulása, különös figyelemmel a bevont személy állandó visszajelzéseire. Nagyon fontos figyelni a jó hangulatra és az örömérzet megteremtésére, megtartására. Amikor a koreográfiát már minden résztvevő elsajátította, akkor érdemes a produkciót szélesebb körben bemutatni, különböző eseményeken fellépni az alkotással. Az ilyen eseményeken való részvétel motiváló és egyben növeli az elfogadottság érzését a fogyatékkal élő emberekben.

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltatásával

    Január végi jelentési határidők

    Emlékeztetőül összefoglaltuk, hogy január 31-én milyen jelentési kötelezettségeink vannak.
    Részletek

    LÉPJ! – gyermekvédelmi otthonteremtési program

    Nyílt lakáspályázat gyermekvédelemből kikerült vagy kikerülő fiatalok részére
    Részletek