Meseterápia

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    A megvalósulás helyszíne

    Magyar Máltai Szeretetszolgálat 

    Gondviselés Háza- Fogyatékosok Napközi Otthona

    8360 Keszthely, Eötvös u. 1.

    Az intézmény bemutatása

    „Azért jöttem, hogy fény legyek, melegség és alázat, mely surran észrevétlenül és átjárja a házat. S ki vagyok? A Szeretet!” Intézményünk nappali elhelyezést biztosít enyhe- és középsúlyos értelmi fogyatékos, mozgássérült, halmozottan sérült fiatalok és felnőttek számára, akik az intézményes oktatásból, ellátásból kikerültek. Munkánk alapelvei, az ellátottak emberi méltóságának tiszteletben tartása, tolerancia, megértés, türelem, kedvesség, megbízhatóság, megbecsülés a munkatársak és az ellátottak iránt, szakmai tudás, következetesség, kreativitás, összetartás.

    Előzmények, szükségesség

    A mesteterápia, az értelmi fogyatékkal élők számára kreatív fejlesztési eszköz tud lenni. Fontos tudni, hogy minden egyes egyénnél az eredmények eltérhetnek, és az alkalmazott terápia módját és hatékonyságát az egyéni igényekre kell szabni. Az értelmi fogyatékkal élők számára a mesteterápia többféle módon hasznos lehet:

    • Kreativitás és kifejezés: A mesteterápia lehetőséget nyújthat az érzelmek kifejezésére és a kreativitásra. Ezek a képességek az értelmi fogyatékkal élők számára fontosak, és a művészi tevékenységek segíthetnek kifejezni gondolataikat és érzéseiket.
    • Önkifejezés és kommunikáció: A mesteterápia segíthet az önkifejezés és a kommunikáció fejlesztésében, hiszen művészeti tevékenységek segítségével kifejezhetik magukat anélkül, hogy szavakat használnának
    • Stresszcsökkentés: A művészet különböző formái, így például a mesék feldolgozása, különféle művészeti tevékenységek (festés, rajzolás vagy agyagozás), csökkentik a stresszt, segítenek a relaxációban.
    • Fejlődési lehetőségek: A meseterápia során az értelmi fogyatékkal élők új készségeket és képességeket fejlesztenek ki, ami lehetőséget ad a személyes fejlődésre és a pozitív önértékelésre.
    • Szociális interakció: Mesteterápia csoportban is végezhető. Ebben az esetben számos interakciós helyzetek segítik a közösségi élmény megtapasztalását.

    Fontos azonban megjegyezni, hogy a mesteterápia csak egy eszköz a terápiás folyamatban, és minden egyéni esetben más terápiás megközelítések is szükségesek lehetnek. Az értelmi fogyatékkal élők számára a terápia mindig személyre szabottan kell tervezni, és szakember segítségét érdemes kérni a terápia kialakításához és végrehajtásához.

    Mindenekelőtt fontos, hogy az értelmi fogyatékkal élőknek lehetőségük legyen kiválasztani és részt venni olyan művészeti tevékenységekben, amelyek érdeklik őket, és amelyek a saját szükségleteikre és képességeikre vannak szabva.

    A szolgáltatásokat igénybe vevő klienseink érdekében, szoros kapcsolatot alakítottunk ki a Népmeseponttal Keszthelyen, és az helyi ÉFOÉSZ szervezettel is. A Népmesepont vezetője a mesék segítségével csoportfoglalkozások keretén belül dolgozott a nappali ellátásunk klienseivel. Közösen feldolgozták a megfigyelt érzéseket: a feszültségeket, a nehézségeket, bánatot, örömöt. A mese által a kliensek felismerték a saját nehézségeiket, megtapasztalták érzelmeiket, feloldották a feszültségeket, megoldásokat találtak a problémákra.

    Módszer

    A meseterapeuta először elmondja az aktuális mesét. Utána közösen is megpróbálják elmesélni, majd különböző módszerekkel feldolgozzák a történetet. Rajzolnak, báboznak, énekelnek, zenélnek, vidám hangulatot varázsolnak az intézményben. Nagyon várja mindenki a csütörtököt, mert nagyon jó közösségi élményt teremt a meseterápia. Ügyességre, közönség előtti megnyilvánulásra, egymás elfogadására tanítanak. A zene, az ének, a mozgás mind-mind fejlesztő hatású, mely játékosan, tehát észrevétlenül fejti ki hatását, legjellemzőbben a személyiségfejlődésre. Rengeteget tanulnak a mesékből, a tanulságokból. Az elfogadás, az egymás támogatása, az empátia kialakulása, mind nyomon követhető a klienseknél.

     

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltatásával

    Január végi jelentési határidők

    Emlékeztetőül összefoglaltuk, hogy január 31-én milyen jelentési kötelezettségeink vannak.
    Részletek

    LÉPJ! – gyermekvédelmi otthonteremtési program

    Nyílt lakáspályázat gyermekvédelemből kikerült vagy kikerülő fiatalok részére
    Részletek