Múzeumpedagógia - helybe jön a múzeum

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    A megvalósulás helyszíne

    Magyar Máltai Szeretetszolgálat 

    Gondviselés Háza – Aranysziget Időskorúak Otthona Csongrád

    6640 Csongrád, Gyöngyvirág utca 7-9.

    Az intézmény bemutatása

    Az Aranysziget Időskorúak Otthona 1993-ban nyitotta meg kapuit idősek ápoló-gondozó otthonaként 184 fő ellátására. Az intézmény Csongrád város zöld övezetében, a város központjához közel, a Holt-Tisza közelségében található. Tágas, zöld park, pihenő padokkal biztosítják a kellemes külső környezetet. A teljes körű szolgáltatás nyújtása során fokozott figyelmet fordítunk az ellátásban részesülők emberi és állampolgári jogainak maradéktalan betartására.

    Előzmények

    Csongrádon a városi múzeumot már több alkalommal is meglátogattunk, de ez csak olyan lakóinknak volt elérhető, akik mobilabbak és fizikai állapotuk lehetővé teszi, hogy oda elmenjenek. Azért, hogy lakóink minél szélesebb körének biztosítani tudjuk ezt a lehetőséget elhatároztuk, hogy „helybe jön” a múzeum.

    Az első múzeum jellegű gyűjteményünket 2018-ban rendeztük be, aminek címe: ”Nagyanyáink öröksége” volt. Itt az 1945 előtt használt háztartási eszközöket, emlékeket, ruhákat, szerszámokat stb. mutattuk be. A kiállítás tárgyait a dolgozók gyűjtötték össze.

    A kiállításra megnyitót szerveztünk, amin többen a város lakói közül is részt vettek. A lakóinkat is bevontuk a megnyitóra való felkészülésbe egy korabeli sütemény (vízen kőttes) készítésével. Az itt kiállított tárgyaink elsősorban lakóink gyermekkorát idézték fel. Leggyakrabban az a megjegyzés hangzott el a lakók részéről, hogy édesanyám/édesapám is használt ilyet.

    2023-ban „retro” kiállítást szerveztünk. A kiállítás anyagát szintén a dolgozók gyűjtötték össze és a lakók is hozzájárultak néhány tárggyal. A kiállítás címe: ”Nekem is volt ilyen.” A 60-80-as évek tárgyait, bútorait, háztartási eszközeit, dísztárgyait, emlékeit, ruha darabjait stb. gyűjtöttük öszsze. Ez az időszak lakóink aktív éveit foglalja magába. Szinte minden lakónk tudott találni olyan tárgyat, amire azt mondta, hogy: Nekem is volt ilyen!

    A megnyitót májusban tartottuk, amit nyilvánossá tettünk, a városi televízió is jelen volt. A megnyitón résztvevő dolgozók korhű ruhában jelentek meg. Lakóink közreműködésével retro süteményt (kókuszkocka) sütöttünk.

    A kiállítás anyagát felhasználtuk további foglalkozásokhoz is. Csoportfoglalkozásokat szerveztünk, amelyek lehetőséget teremtettek a visszaemlékezésre, az élmények előhívására. Nagyon népszerű volt, amikor mindenki kiválasztott egy tárgyat és azzal kapcsolatban mesélte el az emlékeit. Jellemzően a csoport tagjainak sok mondanivalója volt a látottakkal kapcsolatban.

    A demens foglalkozás témájába is beillesztettük. Kisebb csoportos formában irányított beszélgetést szerveztünk. Egy-egy tárgy kézbe vételével meg tudtuk beszélni annak funkcióját, működését, a tárgyak kapcsán különböző feladatokat tudtak megoldani. A tárgyakat kitapintva még a gyengén látó lakók is fel tudták ismerni az eszközöket.

    A múzeumpedagógiáról röviden

    A múzeumpedagógia tulajdonképpen egyidős a múzeumok megjelenésével, de írásos, tudományos, komolyabb módszertani alapjai az 1970-es évektől lelhetők fel. Ma, már egyetemeken oktatják ezt a módszert. A múzeumpedagógiával elsősorban a kultúra terjesztését és a gyermekek fejlesztési és művelődési lehetőségét teremtik meg. A célcsoportnak (életkor, érdeklődés, kulturális tudás) megfelelően alakítják ki a módszereket.

    A program bemutatása

    Adottságainknak, helyi igényeknek megfelelően fogalmaztuk meg saját céljainkat. A kiállítás tárgyai inspiráló, kézzel fogható szemléltető eszközök. Azok tematikája adja a foglalkozás témáját is, már csak azok aprólékos feldolgozására kell összpontosítanunk. A feldolgozás alatt értjük a kognitív folyamatok serkentését, az érzékszervi észlelés lehetőségének kihasználást, azaz a közelebbi szemrevételezést, a tapogatás lehetőségét, egyes tárgyakról a tapasztalati tudás felszínre hozását, vagy éppen új információk átadását.

    Elérendő céljaink:

    • A kognitív folyamatok közül az érzékelés-észlelés, a figyelem, az emlékezet, a nyelvi kifejezés és az információ feldolgozásának képességét igyekszünk mindenképpen feléleszteni és serkenteni, vagy szinten tartani.
    • Egyes csoportok esetében azonban az információ-feldolgozás és gondolkodási folyamat magasabb szintjeinek elérését is megcélozzuk, mint a tanulás, kreativitás és a motiváció.
    • Célunk továbbá az érzelmek felszínre hozatala, ezzel is segítve a megélést, feldolgozást.

     

    Érintett, illetve stimulálható készségek:

    • a fogalomismeret, fogalmi gondolkodás, megfigyelőképesség
    • a spontán és irányított figyelem, a koncentráció
    • képzelet, fantázia, emlékezet, érdeklődés
    • az auditív, vizuális és taktilis észlelés-érzékelés
    • az aktív és passzív szókincs, beszédértés, beszédhallás és az összefüggő beszéd
    • a szemkontaktus
    • a közösségtudat, tolerancia, társas magatartás és szociális érzékenység
    • gátlás-oldás, alkalmazkodás, illem, esztétika, érzelmek.  

     

    Homogén csoportokat alakítottunk ki:

    • a résztvevők szellemi és fizikai teherbíró képessége,
    • a különféle kognitív készségek és képességek szintje,
    • olykor speciális szükséglete, mentális állapota, a demencia szintje, és nem utolsó sorban
    • a lakó személyisége meghatározásával. 

     

    Módszer:

    Tematikus, vezetett, kis és nagycsoportos, élményszerű, érzékszervekre, emlékezetre és a gondolkodásra ható, verbális kommunikáción alapuló elméleti feldolgozás.

    Galéria

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltátásával

    Pályázat a támogatott lakhatás férőhelyek kialakítására

    Pályázni lehet a fővárosban támogatott lakhatás férőhelyek létrehozása
    Részletek

    Befogadható kapacitások 2024. szeptemberében

    A SZÁP-on megjelent a közlemény a 2024. szeptember havi befogadható kapacitásokól
    Részletek
    Megszakítás