Aktív, egészséges idősödés
Egyre több kutatás erősíti meg, hogy az időskori kognitív zavaroknak korai megjelenését, lefolyását befolyásolni lehet életmódunkkal. Az aktív életmód a minőségi élet kulcsa. Mindannyian vágyunk a sikeres idősödésre, melynek alapja, hogy megőrizzük fizikai, szellemi aktivitásunkat, rendelkezzünk szociális kapcsolatokkal és legyen lehetőségünk megszerzett tudásunkat hasznosítani. Ha környezetünk értékesnek tartja élettapasztalatainkat és bölcsességünket, átadhatjuk a jövő nemzedékeinek megélt évtizedeink „esszenciáit”.
Az idősödés kedvezőtlen hatásait – mint a testi hanyatlás és a kognitív képességek (gondolkodás, tervezés) romlása, valamint a pszichés kórképek (pl. depresszió) megjelenése – az aktív, egészséges életvitellel és életmóddal időben kitolhatjuk, így értékes életéveket nyerhetünk.
Egészséges étrend
A legfontosabb az egyén számára előnyös étrend kialakítása.
A belünk a nyelőcsőtől a végbélig 9 méter hosszúságú szerv, amely 100 millió idegsejtet tartalmaz. Ahogy az agy, úgy a bél-idegrendszer is impulzusokat fogad, az agy és a bél szoros idegi összeköttetések útján kapcsolatban van egymással. Az egészséges bélflóra hozzájárul az immunrendszer hatékonyságához.
A helyes étrend kialakításánál az egyén állapotából kell kiindulunk, és meghatároznunk a táplálkozási célokat. Segítséget jelenthet ehhez az okostányér a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége ajánlásával, mely telefonra is letölthető applikációként.
Mozgás és fizikai aktivitás
Testünk és agyunk alapvetően mozgásra van kitalálva. A fizikai aktivitás hozzájárul többek között a szív- és érrendszer egészséges működéséhez, hatására javul a szinaptikus működés és jobb állapotban lévő agyi erek jönnek létre. Az egészséges agy nagyobb kognitív tartalék lesz.
A WHO ajánlása szerint az egészséges felnőtteknek legalább napi 30 perc mérsékelt intenzitású testmozgás szükséges hetente 5 napon, vagy legalább napi 20 perc intenzív testmozgás heti 3 napon. A fittségünkhöz járul hozzá az izomerő és állóképesség javítását célzó mozgás hetente 2-3 napon. A mozgásterv elkészítése során és annak megkezdése előtt érdemes a háziorvos tanácsait kérni.
A Szeretetszolgálat intézményeiben nagyon sok szó esik a mozgás fontosságáról, a mozgásszervekre gyakorolt fizikai és fiziológiai hatásairól. A mozgás hozzájárul az idegrendszeri struktúrák harmonikus együttműködéséhez. A hangulatjavító szerotonin fájdalomcsillapító hatású és általános jó érzést okozó endorfinok szabadulnak fel az agyban. A rendszeres mozgásnak köszönhetően szervezetünk ellenállóbbá válik a stresszhatásokra. Hasznos 60 év fölött rezisztencia edzéseket tartani, mert ezzel elkerülhetjük az izomvesztést, és az izomerősítő edzéseknek nagy hatása van az idegrendszerre is.
https://www.facebook.com/mmszddr/posts/318814333992493
Közösségi kapcsolatok és társadalmi részvétel
Az idősek az átélt veszteségek következményeképpen egyre magányosabbakká válhatnak. A közöségi kapcsolatok segítik a negatív élmények feldolgozását, megakadályozzák a beszűkülést és a szélsőséges elzárkózást. A kulturális lehetőségek (színház, koncertek, múzeum-látogatások, irodalmi körök), az alkotó műhelyek (rajzolás, festés, kézimunka, barkácsolás …), a természetjárás (pl: Gyalogló Idősek Országos Klubhálózata), vagy a kertművelés a közösségi kapcsolatok kialakítására és fenntartására alkalmasak. A társakkal való kommunikáció, az önkifejezés lehetősége nagyban hozzájárul az idősek jó életminőségéhez. A családdal és barátokkal, helyi közösségekkel való kapcsolattartáshoz jó lehetőséget nyújtanak a különböző digitális megoldások, amelyek az idős személy számára egyben az élethosszig tartó tanuláshoz is hozzájárulnak.
A kommunikáció, a folyamatos jelenlét a környezet eseményeiben gondolkodásra, cselekvésre és tervezésre késztet. Mindez jelentősen csökkenti a demencia kialakulásának esélyét, illetve késlelteti az állapotromlást.
Állapotmegfigyelés és betegség megelőzés
Saját testünk állapotának észlelése, az esetleges betegségre utaló tünetek felismerése fontos a megbetegedések hatékony kezelése és egészségünk mielőbbi visszanyerése érdekében. Idősebb korban a szervezet nehezebben képes regenerálódni, így még fontosabbá válik a megfigyelés és az időben biztosított terápia. Ma már számos digitális jóléti megoldás is elérhető, amely támogatja az állapotmegfigyelést és állapotkövetést. A Szeretetszolgálat egyik szakmai találkozóján, 2022. áprilisában megismerhettük ezeket az eszközöket, kipróbálhattuk működésüket.
Élethosszig tartó tanulás
Pozitív jelenség, hogy az idősek művelődési és tanulási igénye növekszik. A tanulás segíti a felkészülést az idősödéssel együtt járó változásokra, az aktív és minőségi öregkorra. Az idősek érdeklődőek és képesek tanulni, számukra a végzettség, az oklevél megszerzése nem fontos, és szívesen részesítik előnyben a nem formális tanulást. Az időskori tanuláshoz elengedhetetlenül szükségesek a korosztályhoz igazított hatékony módszerek.
Minőségi alvás
Az egészségünk megőrzése szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő minőségű és időtartamú alvás. Az alvás során történnek a lefontosabb regenerálódási folyamatok, ekkor tudunk felkészülni a másnapi testi és mentális feladatainkra. A nem pihentető alvás következtében elmarad a szervezet felfrissülése, ami hosszú távon egyfajta stressz reakciót jelent a test számára, vagyis fokozza a stressz-betegségek kialakulását: magas vérnyomás, cukorbetegség, depresszió, szív- és érrendszeri betegségek.
A megfelelő alvás legalább annyira fontos az egészségünk szempontjából, mint az étkezés és a testmozgás. Egyáltalán nem mindegy, hogyan és mennyit alszunk. A megfelelő alvás során 90-120 perces alvásciklusok váltják egymást akár négyszer vagy ötször. Az egyes ciklusok meghatározott fázisokból állnak és valamennyi fázisnak megvan a fiziológiás szerepe, rendeltetése. A demencia megelőzése szempontjából fontos a minőségi és jó alvás.
Megfelelő stresszkezelés
A tartós stressznek számos fizikai, kognitív és viselkedési tünetei vannak, ez nagymértékben rontja az egyén életminőségét. Fontos felismerni, azonosítani a stressz hatásait önmagunkon, és különböző megoldásokkal csökkenteni a következményeit. Egyedileg eltérő, hogy kinél, milyen megoldásokkel érhető el a stressz csökkentése, de alapvetően az alább felsorolt tevékenységek jó hatással vannak testi-lelki és kognitív állapotunkra egyaránt:
- torna, tánc, nevetés, mert mindezek hatására a szervezet endorfint termel, amely stresszcsökkentő hatású,
- egészséges ételek, kevesebb kávé és alkohol,
- kapcsolataink ápolása, közös programok a családdal, barátokkal,
- hobbi, szeretett tevékenységek gyakorlása pl. kreatív műhelyek, művészetterápiás programok (zenélés és éneklés, tánc, rajzolás, festés, szobrászat, varrás és hímzés, kertészkedés, barkácsolás, állatgondozás …),
- természetben tartózkodás (erdőjárás, hegymászás, csónakázás),
- pihenés, elegendő és minőségi alvás,
- relaxációs és légzés technikák, meditáció,
- élethosszig tartó tanulás, játék.