Színek és versek

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    A megvalósulás helyszíne

    Magyar Máltai Szeretetszolgálat 

    Gondviselés Háza- Esthajnal Időskorúak Otthona

    2028 Pilismarót, Forrás út 2.

    Az intézmény bemutatása

    Az intézmény a Dunakanyarban, jól megközelíthető helyen, a 11-es út mellett Pilismarótot elhagyva Esztergom közelében található. Vegyes profilú, integrált intézmény, mely 100 fő engedélyezett férőhellyel működik, 12 fő részére átmeneti, 88 fő részére pedig tartós elhelyezést biztosít. A tartósan bentlakó idősek egymásra épülő differenciált részlegekben laknak, alkalmazkodva a megváltozott élethelyzetükhöz, valamint az időskorral járó mentális problémáikhoz. Ennek megfelelően 15 férőhelyet biztosít az intézmény az intenzív ellátást igénylő demens betegek részére, 73 férőhelyet pedig a szociálisan vagy egészségügyi okokból rászoruló időskorú személyek részére.

    Előzmények

    Középsúlyos és súlyos demens személyek foglalkoztatása hívta életre. Célja a kognitív képességek leépülésének lassítása, illetve a csoportkohézió erősítése.

    A gyakorlat segít a megfigyelőképesség, az érzékelés, észlelés, emlékezet és a gondolkodási funkciók előhívásában.

    Az irodalom pozitív hatással lehet az idős demens emberekre, mivel segít a kommunikációban és az emlékezet fenntartásában. A versek, történetek vagy akár egyszerű beszélgetések részvétel lehetőséget adnak az idősebbeknek az emlékek felidézésére és az érzelmek kifejezésére. Az irodalomi művek és a színek együttes használata segíthet a demens személyeknek jobban megérteni és kezelni az érzelmi változásokat, amelyek a betegség következményei.

    A program bemutatása

    A demens lakóknak a színekről szóló vers hallgatása közben a versben elhangzott színeket meg kell keresni az asztal közepén letett színes alakzatok között és maguk elé helyezni az elhangzás sorrendjében. A verset követően mindenki egyenként elmondja, hogy milyen színeket hallott és milyen színt talált, illetve hány darabot.

    A gyakorlathoz színes anyagból előre megrajzolt sablon alapján a lakók vágnak ki egyforma, nagyságra könnyen megragadható, felemelhető alakzatokat. Olyan foglalkozásoknál, ahol produktumnak kell készülnie, elkészítek egy mintadarabot, hogy lássák a végeredményt, illetve velük egy időben is dolgozom, így követhetően bemutatom a soron következő lépést. Ez történik a színes formák kivágása esetén is.

    Az azonos alakzatokat kettesével varrógéppel összevarrtuk, hogy kellő vastagsága legyen az anyagnak, ami segíti a könnyebb felvételt az asztalról. A filc anyag kicsit merevebb, ezért ezt ajánljuk a megvalósításhoz, de bármilyen más, tartós anyagból is készülhet. Az anyagválasztásnál arra kell ügyelni, hogy egyszínű legyen, könnyen felismerhető legyen a szín. Egy-egy színből többet is készítsünk, legalább 15-20 darabot.

    A színekről szóló versek kiválasztásánál törekedjünk arra, hogy egyszerű, jól érthető, rövid verszszakos műveket válasszunk. Ajánlott a verseket legalább 28-as betűnagysággal, átlátható sortávolsággal kinyomtatni, hogy a felolvasó jól lássa. Nem szükséges egész verseket felolvasni, részleteket is előadhatunk.

    Ajánlott versek:

    • Szilágyi Domokos: Táncol a sárga
    • Devecsery László: Színek
    • Mentovics Éva: Színes kavalkád
    • Bartos Erika: Szivárvány

     

    A gyakorlat legfeljebb 5-6 fő részvételével történik, hogy kényelmesen körbe tudjanak ülni egy asztal körül, mint egy társasjátékhoz. Fontos a gyakorlatvezető közelsége a figyelem fenntartásához, illetve, hogy jól hallhassák a felolvasót.

    A szemkontaktus miatt kevésbé lépnek ki a feladatból, közben folyamatos kommunikáció történik, mert felmerülő emlékeket mesélnek el.

    A felolvasó lehet olyan bentlakó, aki még megtartotta az érthető olvasás képességét.

    A verset lassan, tagoltan kell felolvasni, esetleg többször megismételni egy-egy sorát, ha látjuk az idősek esetleges bizonytalanságát. Segíteni csak a verssor ismétlésével lehet, és akkor folytatjuk, ha mindenki maga elé tett egy színt. Nem számít, ha rossz színt tesz le, színt téveszt, vagy csak tévesen értelmezte az elhangzottakat, esetleg rossz sorrendbe teszi le maga elé, sikerélményként kell végig vezetni a gyakorlatot.

    Az összetett gyakorlat segít felmérni az állapotromlás mértékét, illetve az irányát. Például kevesebb színt talál el, mint korábban, vagy felolvas, de már a szöveget értelmezni nem tudja a szín kiválasztásánál, vagy hallás alapján eltalálja a színt, de megnevezni már nem tudja. Előfordul az is, hogy a beköltözéskori állapothoz képest átmenetileg javulást tapasztalunk a kognitív képességek terén a rendszeres foglalkozásoknak köszönhetően.

    A feladat a megmaradt képességek és ismeretek előhívását és a a manuális, finommotorikus képességek megőrzését segíti.

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltatásával

    Január végi jelentési határidők

    Emlékeztetőül összefoglaltuk, hogy január 31-én milyen jelentési kötelezettségeink vannak.
    Részletek

    LÉPJ! – gyermekvédelmi otthonteremtési program

    Nyílt lakáspályázat gyermekvédelemből kikerült vagy kikerülő fiatalok részére
    Részletek