Ülőtánc foglalkozás

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    A megvalósulás helyszíne

    Magyar Máltai Szeretetszolgálat 

    Gondviselés Háza-Időskorúak Otthona Hegyfalu

    9631 Hegyfalu, Kossuth u. 2

    Az intézmény bemutatása

    Intézményünk Hegyfalun, nyugalmas, barátságos környezetben helyezkedik el. Az otthon a község központjában található, így tömegközlekedéssel is jól megközelíthető. Az intézmény 2002 óta működik idősek otthonaként, és biztosítja 140 fő időskorú teljeskörű ellátását, ápolását, gondozását. A kastély épületben alakítottunk ki egy 20 fős demens részleget, ahol a fokozott felügyeletre szoruló demens lakóinknak nyújtunk teljeskörű ellátást.

    A tevékenység bemutatása

    A szenior örömtánc kimondottan az idősebb korosztály számára kifejlesztett mozgásforma, melynél nincs szükség előzetes tánctudásra vagy táncpartnerre. Külföldön már több évtizedes múltja van, néhány éve pedig Magyarországon is egyre szélesebb körben használják. A legújabb kutatások szerint eredményesen késlelteti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását.

    Az örömtánc mozgalom szerves részét képezik az ülőtáncok, melynél a résztvevők a koreográfiákat ülve végzik. Az ülőtánc segítségével a mozgásukban korlátozott lakók is élvezhetik a zene és a mozgás jótékony hatását.

    Korábban az intézményünkben ilyen foglalkozás nem volt, az első foglalkozás után lakóinktól nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk. Az ülőtáncot beillesztettük a rendszeres programok közé. A foglalkozások után kértük a lakókat, hogy osszák meg egymással érzéseiket, tapasztalataikat, a foglalkozás esetleges pozitív hatásait. A lakók inspirálták egymást ezekkel a személyes beszámolókkal. A zenére végzett mozgás örömteli és felszabadító hatását minden résztvevő élvezte.

    A program azért is hasznos, mivel a résztvevők számára közösségi élményt nyújt. Nem a mozgáshiányra fókuszál, hanem a még meglévő képességek használatára. Az ismert dalok választása által régi emlékeket tudunk felidézni.

    A táncot különböző eszközök használatával tudjuk színesíteni. A hangszereken (pl.: csörgő) és a kendőkön túl a lakók által készített eszközök is nagy sikert arattak. A színes szalagokkal díszített pálcákat kézműves foglalkozás keretében készítettük. Törekedtünk rá, hogy egyszerűen elkészíthető és mindenki által könnyen használható eszközt alkossunk.

    Mi hívta életre?

    A Covid-19 járvány az élet sok területére negatív hatással volt. Az idősotthonokban élő lakók élettere teljesen beszűkült, minimalizálódott a személyes kontaktusok száma. A járvány enyhülése után szükségét éreztük egy új, friss, lelkesítő program megvalósításának. Választásunk az ülőtáncra esett, ami külföldön már több évtizedes múlttal rendelkezik.

    A program várható hatása

    Az ülőtánc egyéni, kis- és nagycsoportos foglalkozások keretében is megvalósítható. Ebben a mozgásformában részt tudnak venni különböző egészségi állapotú személyek:

    • mozgásukban korlátozottak,
    • mentális hanyatlásban érintettek,
    • demens személyek.

    Az ülőtánc egy kíméletes mozgásforma, melyet életünk végéig űzhetünk, karbantartja a fizikai és a szellemi egészséget egyaránt. Összehangolja a jobb- és bal agyféltekét. Az ülőtánc nemcsak a testre hat jótékonyan, hanem vidámságot jelent a léleknek, az agynak pedig tréninget. A résztvevők élvezhetik a zene és a mozgás jótékony hatásait, miközben javul a kedélyállapotuk

    1. folyamat: zene kiválasztása. A zene megmozgatja a fantáziát, emlékképeket idéz fel, ezzel javítja a hosszútávú emlékező képességet. Terápiás hatása miatt a demenciában érintettekre is pozitívan hat. Segíthet az ellazulásban, erőt adhat, az önkifejezést támogatja és – nem utolsó sorban – közösségformáló erővel is bír. A zene hallgatása segítséget nyújt azok számára, akik lelki vagy fizikai betegségben szenvednek, szoronganak, fogyatékossággal élnek, krízisen mennek keresztül, vagy csupán jobban szeretnék érezni magukat. A zenés ülőtánc lehetőséget nyújt a kapcsolatteremtéshez, az érzelmek átéléséhez és a felszabadultság érzését nyújtja.
    2. folyamat: mozgássor összeállítása és begyakorlása. Motorikus képességeket hív elő, melyek segítik a koordinációs-, egyensúlyozó-, mozgás érzékelő-, téri tájékozódó-, és ritmusképességeket. Immunrendszert erősítő, preventív és szinten tartó hatású.
    3. folyamat: a kiválasztott zenék és a gyakorlatsorok összehangolása. Fejleszti az önértékelést, lelki egyensúlyt teremt, stresszoldó hatású. Az átélt közös élmények építőleg hatnak a résztvevőkre, mely során a szociális interakciók is gyarapodnak.

    Módszer

    A program megvalósítása előtt sor kerül egy közös megbeszélésre a szociális munkatársak között. A zeneszámok kiválasztása után egyeztetünk, hogy ki melyik zenére szeretne koreografálni. A nyilvános videómegosztó webhelyek számos lehetőséget kínálnak az ülőtánc gyakorlatainak megismeréséhez, elsajátításához.

    A lakók által ismert és kedvelt zeneszámok (pl.: Tavaszi szél, Nád a házam teteje, Kacsatánc) lejátszásával és a dalokra épülő mozdulatsorok összehangolásával alakítjuk ki az adott ülőtánc foglalkozást. A foglalkozáson a szociális munkatársak által összeállított, betanult koreográfiák kerülnek bemutatásra és begyakorlásra a lakókkal. Első körben zenei aláfestés nélkül a mozdulatok elsajátítása történik. Miután a mozdulatsorok magabiztossá váltak, a zenét is hozzátársítjuk. Kendőkkel és hangszerekkel (pl.: csörgőkkel) színesíthetjük a táncot.

    Humán erőforrás szükséglet

    A résztvevő lakók számától függően változik a foglalkozás-vezetők száma. Minél több kolléga bevonása által színesíthetjük az ötletek kivitelezését. Nálunk gyógytornász és szociális munkatársak közösen vettek részt a megvalósításban. 

    Helyszín és környezet

    Az egyéni ill. kiscsoportos ülőtánc megvalósításához kisebb helyiség is alkalmas. A nagycsoportos programhoz viszont egy nagyobb tér szükséges, ahol kör alakban vagy több széksor kialakításával rendezhetjük be a helyszínt. Segítség a lakók számára, ha szemből és velük egy vonalban is ül foglalkoztató, ez megkönnyíti a jobb és bal oldal megkülönböztetését.

    Jó idő esetén a csoportos foglalkozás a szabadban is megvalósítható. A friss levegőn töltött idő egyértelműen jó hatással van lelki-szellemi kedélyállapotunkra, energiát, vidámságot hoz a hétköznapokba. A szabadban végzett fizikai aktivitás hozzájárul a szervezet ellenálló képességének erősítéséhez, megkönnyíti a pihentető alvást.

    Galéria

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltátásával

    Pályázat a támogatott lakhatás férőhelyek kialakítására

    Pályázni lehet a fővárosban támogatott lakhatás férőhelyek létrehozása
    Részletek

    Befogadható kapacitások 2024. szeptemberében

    A SZÁP-on megjelent a közlemény a 2024. szeptember havi befogadható kapacitásokól
    Részletek
    Megszakítás