A zenét receptre kellene felírni

A zene és a beszéd az agyban sokszor egymást fedő területek, melynek sérülése, leépülése jól érzékelhető. Az elhalt sejtek nem helyettesíthetők, de a zene, mint az élet során elsajátított komplex rendszer, életünk utolsó pillanatáig mozgósítja meglévő képességeinket páratlan kapcsolódásai révén. Például van olyan idős, aki nem tud beszélni, de énekel.

Tartalomjegyzék
    Add a header to begin generating the table of contents

    Módszer

    A zeneterápia olyan terápiás megközelítés, amely a zene használatával segít javítani az egész test és elme egészségét. A zeneterápia segíthet demenciában szenvedő embereknek az emlékek felidézésében és az érzelmi kifejezésben, valamint a stressz és szorongás csökkentésében. A zeneterápia pozitív hatásai közé tartozik a hangulat javítása, az oktatási és kognitív képességek fejlesztése, a szociális kötődés megerősítése, illetve biztos kereteket ad és önálló mozgásra késztet.

    Hatása, hatékonysága

    A zene pozitív hatást gyakorolhat az Alzheimer-kórban szenvedő betegekre azzal, hogy emlékeket és érzelmeket idézhet fel, még akkor is, ha más területeken súlyos kognitív leépülés tapasztalható. Az idősek leginkább a fiatal felnőttkorukra emlékeznek (kb. 30 éves korukig), ezért a terapeuta többnyire nótákat, bakadalokat szólaltat meg énekkel és hangszerekkel. Ez azt jelenti, hogy a közeli zenék, dalok, amelyekhez a beteg korábban érzelmi kötődést érzett, újra felidézhetik ezeket az emlékeket és pozitív érzéseket.

    Már hazánkban is egyre több idősotthonban jelenik meg a zeneterápiás foglalkoztatás.

    A zeneterápia különböző formákat ölthet, például aktív zenélés, hallgatás vagy zenei beszélgetés hangszerekkel. Speciális zenék kiválasztásával és azok alkalmazásával segíthet a demenciában szenvedő embereknek kapcsolatot teremteni másokkal.

    Fontos azonban megjegyezni, hogy minden Alzheimer-beteg egyedi, és a zenehatás lehet, hogy nem ugyanolyan mindenki számára. Egyesek kifejezetten szeretik és reagálnak a zenehallgatásra, míg mások kevéssé érdeklődnek vagy nem érzik hatását. Ezért fontos, hogy az egyéni igényeket és lehetőségeket figyelembe véve válasszunk zenét az Alzheimer-betegek számára..

    Zeneterápia a Máltai idősek otthonában Siófokon

    Magyar Máltai Szeretszolgálat Gondviselés Háza

    8600 Siófok, Béke tér 2.

    Koncsag Adrienn zeneterapeuta, óvodapedagógus, zenepedagógus, Kokas-pedagógus 2019 februárja óta a siófoki Magyar Máltai Szeretszolgálat Gondviselés Házában az interprofesszionális team tagjaként tart zeneterápiát az Alícia részlegen lakó demens betegeknek.

    Adrienn heti egy órában forgórendszerben tartja a foglalkozásokat, mivel az intézményben tartózkodása idején legfeljebb 2-3 demens ellátottal tud egyszerre foglalkozni. A foglalkozás minden esetben tervezetten felépített, és – az egyén aktuális állapotára figyelemmel – rugalmasan kezelt.

    Munkája során legfőbb eszköze az élményterápia. A foglalkozás megkezdése előtt minden esetben tájékozódik az idősek aktuális fizikai és mentális állapotáról, hangulatáról. Az új ellátottak esetén feltérképezi azt a zenei világot, amely a demens idős fiatalkori lakókörnyezetében volt hallható. A foglalkozások során olyan eszközöket alkalmaz, melyek az idősek állapotának megfelelően könnyen megtarthatóak, megfoghatóak, egyszerűen megszólaltathatóak. Folyamatos figyelemmel van a motorikus mozgásokra, a szem-kéz koordinációra, tudatosítva a testsémát.

    Augusztus végén az Idős személyek részére biztosított bentlakásos intézményi ellátások Munkaközössége által szervezett találkozón a terápiás munkatársaknak alkalma nyílt elméleti és tapasztalati ismereteket szerezni az alkalmazott terápiáról.

    Adrienn az előadásához kapcsolódóan mutatta be szakmai gyakorlatát, melynek alanyai a munkaközösség tagjai voltak. Velünk a gyakorlat kezdetétől annak lezárásáig végigkövette a pontos cselekedeteket, fontosabb mondatokat, tervezett mozdulatsorokat, és fenntartotta a motiváló jó hangulatot.

    Galéria

    Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!

    Nyomtatás a böngésző szolgáltátásával

    Pályázat a támogatott lakhatás férőhelyek kialakítására

    Pályázni lehet a fővárosban támogatott lakhatás férőhelyek létrehozása
    Részletek

    Befogadható kapacitások 2024. szeptemberében

    A SZÁP-on megjelent a közlemény a 2024. szeptember havi befogadható kapacitásokól
    Részletek
    Megszakítás