A fogyatékos személyek részére nyújtott alapszolgáltatások és bentlakásos ellátások két munkaközössége közös találkozója

Helyszín és időpont

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Országos Központ, 1011 Budapest, Bem rakpart 28.

2023.11.15

Az esemény összegzése

A fogyatékos személyek részére nyújtott alapszolgáltatások és bentlakásos ellátások két munkaközössége, 2023. november 15-én, tartotta meg az év utolsó szakmai találkozóját.

Rendhagyó volt ez az alkalom, hiszen a szakmai napon a két munkaközösség közösen vett részt. A szakmai napot, Madár Csaba, az Országos Módszertani Munkacsoport vezetője nyitotta meg és fontos aktualitásokról tájékoztatta a résztvevőket.

Lezárult a „Jó gyakorlatotok” felhívás, melynek eredményeképpen minden jó gyakorlat szerepelni fog a hamarosan induló módszertani honlapon, ill. egy válogatást közlünk kiadvány formájában: „Jó gyakorlat – eszköz és módszergyűjtemény – Fókuszban a mozgás- és kognitív fejlesztés” címmel.

Minden jó gyakorlatot beküldő intézmény munkáját egy Tanúsítvánnyal ismertünk el.

Tanúsítványt kapott: Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Kisréti Otthona, Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Otthona Gacsály, KILINCS Projekt Göd, Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Napközi Otthona – Keszthely, Fogyatékosok Nappali Intézménye és Sorstárs Támogató Szolgálata – Komárom, Monori Szociális Alapszolgáltatásokat Nyújtó Integrált Intézmény

Minden jó gyakorlatot beküldő intézmény munkáját egy Tanúsítvánnyal ismertünk el.


Tanúsítványt kapott: Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Kisréti Otthona, Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Otthona Gacsály, KILINCS Projekt Göd, Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Napközi Otthona – Keszthely, Fogyatékosok Nappali Intézménye és Sorstárs Támogató Szolgálata – Komárom, Monori Szociális Alapszolgáltatásokat Nyújtó Integrált Intézmény

Két intézmény eszköztámogatásban részesült a beküldött jó gyakorlatáért: Csilla Háza Páty Integrált Intézmény – fogyatékos személyek nappali ellátása és Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza – Liget Otthon Szolnok 


Bendi-Varga Erika, a fogyatékos személyek részére nyújtott alapszolgáltatások munkaközösség vezetője, a Támogató Szolgálatok új Szakmai ajánlásában megjelenő változásokról beszélt. A Szakmai ajánlás kapcsán nagyon sok kérdés merült fel, amely kérdéseket a munkaközösség összegyűjti. Ezeket a kérdéseket a Módszertani munkacsoport megvizsgálja és szakmai támogatást nyújt.

Bimbi Fruzsina (MMSZ Egyesület NYDR) „Jelnyelv és jelnyelvi kommunikáció” témakörben adott elő.

A jelnyelv a kommunikáció egy formája, amely nem hangokból vagy szavakból, hanem vizuális jelekből áll. Ezért általában a hallássérültek és siketek használják, akik nem, vagy csak korlátozottan tudnak hangokat hallani vagy kiejteni. A jelnyelv lehet kézjel, testmozgás, arcjáték vagy más vizuális elemek felhasználásával történő kommunikáció.

A jelnyelvi kommunikáció tehát a jelnyelv használatát jelenti a kommunikáció céljaira. A siketek közösségek gyakran használja a jelnyelvet mindennapi kommunikációjuk során, és számos különböző jelnyelv létezik világszerte. A jelnyelvek ugyanúgy strukturáltak és összetettek lehetnek, mint a beszélt nyelvek, és képesek kifejezni a gondolatokat, érzelmeket, és egyéb kommunikációs szándékokat.

A jelnyelv és jelnyelvi kommunikáció lehetőséget teremt arra, hogy a hallássérült vagy siket egyének teljeskörűen részt vehessenek a társadalmi és kulturális tevékenységekben, valamint hatékonyan kommunikálhassanak másokkal. A jelnyelvi kommunikáció fontos szerepet játszik a hallássérültek és siketek integrációjában és részvételében a társadalomban.

A jelnyelvi tolmácsok igénylésének lehetősége azoknak a hallássérült vagy siket embereknek szól, akiknek segítségre van szükségük a kommunikációban, például hivatalos ügyekben, orvosi konzultációk során, oktatásban, vagy más olyan helyzetekben, ahol a pontos és hatékony kommunikáció elengedhetetlen.

Állami intézmények és szolgáltatások: Az állami intézményeknek, például az egészségügyi intézményeknek és oktatási intézményeknek, kötelességük lehetőséget biztosítani a jelnyelvi tolmács szolgáltatásra a hallássérült emberek részére.

Jelnyelvi tolmácsok listája: Számos jelnyelvi tolmács szakember van, akik hivatásszerűen foglalkoznak ezen a területen. A hallássérült emberek az őket érintő eseményekre, találkozókra vagy hivatalos ügyekre különféle szervezeteken keresztül igényelhetnek jelnyelvi tolmácsot.

Civil szervezetek és egyesületek: A hallássérült emberek számára működő civil szervezetek és egyesületek segíthetnek az igénylőknek a jelnyelvi tolmácsok elérésében és szervezésében.

 Az egyének közvetlenül is igényelhetnek jelnyelvi tolmácsot bizonyos eseményekre vagy találkozókra. Ezt általában előre kell jelezni, hogy a megfelelő tolmácsot biztosítani tudják.

További információk az alábbi táblázatban letölthető ppt-ben találhatóak.

Letöltés

Dokumentum Közzétéve Formátum Lehetőség
Bimbi Fruzsina - A jelnyelv és a jelnyelvi kommunikáció 2023.11.15 PPTX Letöltés

Ebédszünet után a„Kommunikációs- és kommunikációt fejlesztő lehetőségek középsúlyos, súlyos és halmozottan súlyos értelmi fogyatékos emberek számára” címmel Tóth Adrienn  (MMSZ Egyesület) és Szentesiné Keleméri Dóra (Csillagház) interaktív előadása következett.  A kommunikáció témakörét körbejárva a résztvevők megalkották saját definíciójukat a kommunikációról.

AAK tehát a kommunikációs eszközök és módszerek széles skáláját foglalja magában, és azt célozza meg, hogy minden egyénnek lehetőséget adjon a hatékony és kielégítő kommunikációra, függetlenül attól, hogy milyen kihívásokkal néznek szembe a verbális kommunikáció terén.

Az Augmentatív és Alternatív Kommunikáció (AAK) egy olyan terület, amely segíti azokat az egyéneket, akik valamilyen oknál fogva nem képesek vagy csak korlátozottan képesek verbális kommunikációra.

Az AAK célja, hogy segítse azokat az egyéneket, akiknek valamilyen okból kifolyólag nehézségeik vannak a hagyományos verbális kommunikációval. Ide tartoznak például az autizmussal élők, a szellemi fogyatékkal élők vagy azok, akik sérülés vagy betegség következtében vesztették el a beszédüket.

Az AAK különböző eszközöket és módszereket használ, hogy támogassa a kommunikációt. Ide tartoznak a kommunikációs táblák, pecs-kártyák (Picture Exchange Communication System), kommunikációs applikációk, hangszerek vagy más eszközök, amelyek segíthetnek az üzenetek kifejezésében.

Az AAK mindig az egyéni szükségletekhez van igazítva. Minden személy egyedi, és az AAK segítségével kidolgozott módszerek és eszközök az egyén sajátos készségeihez, preferenciáihoz és kommunikációs stílusához alkalmazkodnak.

Az AAK nem csak a mindennapi szükségletek kifejezését segíti, hanem a szociális interakcióban és az oktatásban is támogatást nyújt. Célja a teljes körű kommunikáció és a társadalmi részvétel elősegítése.

Az AAK nemcsak az eszközöket, hanem az oktatási és támogatási módszereket is magában foglalja. A családtagok, oktatók, terapeuták és más szakemberek együttműködése fontos a hatékony AAK alkalmazásához.

Végül az eszközbemutatóra is sor került:  „kommunikációs útlevelek, a tárgyi, képes és piktogrammos változatával a napirendeknek.”

A szakmai nap sok inspirációval szolgált a szakembereknek és felmerült az igény a folytatásra is.

Fotógaléria

Megszakítás