A Máltai Módszertan 2025. április 8-án szervezte meg támogatott lakhatás és egészségügyi szolgáltatásszervezés témakörében a támogatott lakhatásban élő személyek fogászati és szájhigiénés ellátásával kapcsolatot szakmai napot. Az esemény célja az volt, hogy fórumot teremtsen az egészségügyi és szociális szakemberek közötti párbeszédre, valamint gyakorlati példákon keresztül mutassa be az ellátásban felmerülő kihívásokat és lehetőségeket.
A nap első előadását Dr. Szmirnova Ilona tartotta, aki az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés kérdését járta körül, különös tekintettel a fogászat és szájsebészet területére. Előadásában kiemelte, hogy a súlyos fogyatékossággal élő személyek gyakran csak akkor kerülnek ellátásba, amikor már visszafordíthatatlan állapot alakul ki, részben a szervezési és infrastrukturális nehézségek, részben a szakemberhiány miatt.
Az előadás rávilágított arra, hogy a súlyosan, halmozottan fogyatékos személyek ellátása továbbra is töredezett: a fogászati és szájsebészeti szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén az ellátórendszer nem tud megfelelő válaszokat adni az ellátottak szükségleteire. Külön hangsúlyt kapott az altatásban végzett beavatkozások szervezési nehézsége, valamint az intézményi és járóbeteg-ellátás közötti együttműködési hiányosságok.
Verbó Szemőke gyógypedagógus, a szájhigiéné oktatási-nevelési aspektusait emelte ki. Előadásában hangsúlyozta, hogy a fogápolás nem pusztán higiénés kérdés, hanem egyben a mozgás, az érzékelés, a kommunikáció és az önállóság fejlesztésének eszköze is. Kiemelt szerepet kapott az alternatív és augmentatív kommunikáció (AAK) alkalmazása a napi rutinokban, így a szájhigiéné területén is.
A prezentáció középpontjában a szájhigiénia tanítása és annak funkcionális szerepe állt, különösen a mozgáskorlátozott, súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek nevelésében. A fogmosás itt nemcsak egészségügyi feladat, hanem fejlesztő hatású tevékenység is: támogatja a száj körüli izomzat mozgását, a tájékozódást és a testtudat fejlődését.
Kiemelt szempont volt:
Nelhübel-Oláh Henriette, a Mécses Szolgáló Közösség Egyesületének vezetője saját intézményi példákon keresztül mutatta be, hogyan lehet vizuális támogatással, képkártyákkal, folyamatábrákkal és videóanyagokkal elősegíteni a fogászati beavatkozásokra való felkészítést. Felhívta a figyelmet arra, hogy az agresszív vagy elutasító viselkedés hátterében gyakran a kiszámíthatatlanság és az információhiány áll – melyekre a személyre szabott, vizuális eszközökkel támogatott kommunikáció adhat választ.
A Mécses Szolgáló Közösség tapasztalatait megosztva az előadó bemutatta, hogyan lehet a vizuális támogatás révén csökkenteni a fogászati ellátás körüli szorongást és kiszolgáltatottságérzést. Az értelmi fogyatékossággal élő személyek esetében a képkártyák, folyamatábrák, otthoni videók segítenek megérteni az orvosi beavatkozások menetét.
Fontos üzenetek:
Dr. Vágvölgyi Rita fogszakorvos a súlyosan, halmozottan fogyatékos személyek fogászati szűrésének és kezelésének hazai lehetőségeiről beszélt. Kiemelte, hogy miközben az akut ellátásban történtek előrelépések, a prevenciós és gondozási modell még hiányzik a rendszerből. A centralizált, kifejezetten fogyatékkal élő személyekre szakosodott centrumok hatékony mintát jelenthetnek.
Balázs Luca intézményvezető és Juhos Gabriella egészségügyi koordinátor (Gondviselés Háza – Támogatott Lakhatás) a mindennapi gondozási gyakorlatból hoztak példákat a fogápolás nehézségeire: beszámoltak az autizmussal élő személyek taktilis érzékenységéről, a fizikai akadályozottság kezeléséről, valamint az intézményi környezetből fakadó sajátosságokról. Előadásukban gyakorlati megoldásokat is bemutattak, mint az adaptált fogkefék, érzékenyített protokollok és a segítőképzés lehetősége.
A Gondviselés Háza Támogatott Lakhatás tapasztalatai alapján bemutatásra kerültek:
A napot kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol különböző intézményi és szakmai szereplők osztották meg nézőpontjaikat, tapasztalataikat, javaslataikat. A közös gondolkodás fókuszában a szakmaközi együttműködés erősítése, a vizuális eszközökkel támogatott kommunikáció bevezetése és egy országos, specializált központ létrehozásának lehetősége állt.
Előadás | Közzétéve | Lehetőség |
---|---|---|
Verbó Szemőke: Szájhigiéné, különös tekintettel a súlyosan, halmozottan fogyatékkal élő személyek esetében | 2025. április 8. | Letöltés |
Nelhübel-Oláh Henriette: Tapasztalatok és eszközök és módszerek értelmi fogyatékossággal élők és autizmus spektrumzavarral élők egészségügyi ellátásához | 2025. április 8. | Letöltés |
Balázs Luca - Juhos Gabriella: Érzékeny fogak, érzékeny szívek - Empátia a fogászati székben | 2025. április 8. | Letöltés |
Mielőtt a tartalmat megosztaná, kérjük tekintse át a Máltai Módszertan Közzétételi irányelveit, melyeket itt talál meg!
„Új élet csak akkor lehetséges, ha egymásra találunk, ha fölismerjük,
hogy nincs különbség ember és ember között.
Nemcsak vagyunk, hanem egymásért vagyunk.”
A honlapon közölt tartalmak, képi és írásos elemek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és azok készítőinek szellemi termékei és tulajdonát képezik. Átvételük, újra közlésük, további felhasználásuk egyéb célokra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat előzetes engedélye, hozzájárulása nélkül etikátlan és nem megengedett. Ez a nyilatkozat a szerzői jogról szóló törvényben foglaltak szerint tiltó nyilatkozatnak minősül.