A Máltai Módszertan Idős személyek részére biztosított bentlakásos intézményi ellátások Munkaközössége 2022-ben kiemelten foglalkozott az intézményekben folyó demencia gondozás szakmai támogatásával, innovatív kezdeményezések bemutatásával.
Megismerhettük a munkát támogató eszközöket és a munkatársak mentális megerősítést kaptak, meghívott előadóinkkal beszélgettünk a veszteségekről, a családtagokkal való kapcsolattartásról, bepillantást nyertünk a nemzetközi kutatások eredményeibe. Innovatív kezdeményezéseket, gyakorlati tapasztalatokat osztottunk meg egymással az eszközök, technikák és szociális terek kapcsán.
Az előadássorozatokat nagyszabású szakmai nappal koronáztuk meg 2023-ban a „Nem élenjárni kell, hanem példát mutatni…” mottót követve visszatekintettünk az „Egyházi szociális módszertan demenciára fókuszáló támogató tevékenysége” projekt keretében megvalósult tevékenységeinkre, találkozóinkra, kutatásunkra.
Munkatársak szakmai, mentális támogatása:
Andráczi-Tóth Veronika, a Belügyminisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztályának vezetője az „Aktualitások az idősellátásban” című előadásában bepillantást nyertünk a szakmatámogatás fejlesztésébe és a képzési rendszer megerősítésébe, tájékozódtunk az időseknek szóló szociális alapszolgáltatások fejlesztéséről, a szakápolási központok kialakításáról.
Győri Piroska, felkért szakértőnk több érzékenyítő kiscsoportos foglalkozást tartott az intézményeinkben, a szakmai napon tartott előadásában irányította a fókuszt a személyközpontú gondozásra, összefoglalta az intézményekben tartott mentális kiscsoportos előadások tapasztalatait, és vázolta a jövőbeni folytatást.
Dr. Bujdosóné Spóner Mónika, a SARA Otthon intézményvezetője taglalta, hogy hol van a helye a demens betegeknek az ellátórendszerben, az egészségügyi és a szociális területen támasztott kihívásokról beszélt.
Benkő Erzsébet a demens személyekkel élő hozzátartozók nehézségeit emelte ki, és mutatott rá arra, hogy milyen érzelmi hullámvasutat jelent egy családtag számára a szeretett személytől való eltávolodás. Győri Piroska irányította figyelmünket a hozzátartozói játszmákra, és adott tanácsokat azok kezelésére. Ráczné Németh Teodóra, a Szeretetszolgálat Nyugat-Dunántúli Régiójának szakmai vezetője osztotta meg tapasztalatait a panaszkezelések kapcsán.
Kutatások és eredmények:
Professzor Dr. Kamondi Anita (Országos Mentális Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet) a „Demencia kutatás az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézetben” című előadásában bemutatta az Intézet kutatásának eredményeit. Felhívta a figyelmet a demenciával kapcsolatos tévhitekre, a kori diagnosztizálás, és kezelési lehetőségekre.
Mátics Katalin kutatásvezető a Szeretetszolgálat intézményeiben végzett demens kutatás eredményeit mutatta be, és a körvonalazta a következtetéseket
Foglalkozások, terápiák:
Mazács Zsoa ismertette meg velünk a hit erejével és a magyar nyelv sokatmondó kifejezéseivel a művészetterápia alapjait, illetve gyakorlatát, valamint a terápia kapcsolódását az idős emberekhez.
Koncsag Adrienn két alkalommal a siófoki intézményben élő demens személyeknél alkalmazott zeneterápiás foglalkoztatás eredményeit mutatta be a kezdetektől a napjainkig. Beszélt a terápia színes eszköztáráról, az egyéni eredmények elérésének útjáról, az apátia leküzdéséről, a beszűkült mozgás tánccal történő feloldásáról, a memória aktivizálásáról, a társas kapcsolatok megerősítéséről az ének, zene, tánc segítségével. Videón láthattuk, hogy a demens idős lakókat hogyan mozdítja ki az apátiából egy-egy kezükbe adott hangeszköz vagy hallott dallam.
Fekete Hajnalka, a Gondviselés Háza Esthajnal Időskorúak Otthona terápiás munkatársa betekintést engedett lépésről-lépésre abba a folyamatba, ahogyan felkészül, bevonja a demens lakókat, majd levezet egy foglalkozást. A nyári díszítő projekt keretében halakat készítettek papírból és fonalakból. Bemutatta a demens személyekkel történő foglalkozások típusait, specifikumait képekkel illusztrált példákon keresztül. Különösen nagy tetszést keltett a „matató füzetek” bemutatása, közreadása.
Demensbarát eszközök és terek:
MODUS Alapítvány két képviselője Labonczné Fehér Katalin és Cserbán Józsefné több olyan modern eszközt hozott a találkozóra, amely megkönnyítheti a gondozást.
Jakus Edina számolt be arról, hogy a Máltai játszóterek GYES-en lévő anyukái hol és hogyan varázsoltak csodálatos, interaktív mesefalakat rendelők, kórházak falaira, hogy az ott megforduló beteg gyermekek nagyobb bizalommal várakozzanak vizsgálatukra, kezelésükre. A mesefal mintájára a demens személyek részére is kialakíthatóak interaktív faldíszítések, „matatófal”, illetve környezetfelismerést segítő szimbólumok.
Dr. Szaszák Gabriella, PhD okleveles tájépítészmérnök, rehabilitációs szakmérnöktől megtudhattuk, hogy a demensbarát környezet legfőbb ismérvei, hogy az ismerős, olvasható, jellegzetes, hozzáférhető, kényelmes, biztonságos és többgenerációs legyen. Mátyus Orsolya, építész hazai és nemzetközi példák mentén mutatta be a már megvalósult idős és demensbarát épített környezeteket. Legnagyobb érdeklődést a hollandiai demenciafalu váltotta ki, amely több mint 150 demens beteg részére nyújt biztonságos, élhető otthont. Az épületkomplexumban élelmiszerbolt, bár és színházterem is szolgálja az ott élők kényelmét.
A szakmai napokon elhangzott előadások:
dr. Andráczi-Tóth Veronika: Aktualitások az idősellátásban
Benkó Erzsébet: A hozzátartozók elvárásai a demens betegek elhelyezésével kapcsolatban
dr. Bujdosóné Spóner Mónika: Van-e helye a demens betegnek a pszichiátriai ellátórendszerben?
Cserbán Józsefné (MODUS Alapítvány): Digitális jóléti technikák az idősgondozásban
Fekete Hajnalka: Tervszerűség a mentálhigiénés munkában – Demens lakók sokrétű foglalkoztatása
Frankó-Mazács Zsuzsanna Zsoa: Terápia – művészeti terápia
Gedeonné Dallos Rita: A demencia diagnózisán túl – globális kitekintés
Győri Piroska: Együttműködés az ellátottakkal és a hozzátartozókkal, játszmák kezelése
Győri Piroska: Személyközpontú gondozásra való felkészülés
Jakus Edina: MMSz Mesefal program
dr. Kamondi Anita: Demencia kutatás az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézetben
Koncsag Adrienn: A zeneterápiás foglalkozás bemutatása – Siófok
Koncsag Adrienn: Zeneterápia súlyos demens betegekkel
Labonczné Fehér Katalin: Digitális jóléti technikák az idősgondozásban
Mátics Katalin: A Szeretetszolgálat intézményeiben végzett demens kutatás eredményei
Mátyus Orsolya: Gondoskodó és fenntartható építészet
Ráczné Németh Teodóra: Hozzátartozók panaszai
dr. Szaszák Gabriella: Idős- és demensbarát épített környezet